Waldo's 420 Store is a cannabis retailer in Medicine Hat licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). The licence authorization number is #777981, and the license is effective from October 17, 2018. The registered establishment location is at 946 16 Street SW, Medicine Hat, AB T1A 8A4, with contact phone number 5872892420. The manager of the establishment is Wallace, Patrick Stewart, Mgr.
| Authorization Number | 777981 |
| Establishment Name | Waldo's 420 Store |
| Manager Name | Wallace, Patrick Stewart, Mgr |
| Address | 946 16 Street SW Medicine Hat AB T1A 8A4 |
| Mailing Address | 946 16 Street SW Medicine Hat AB T1A 8A4 |
| Telephone | 5872892420 |
| Initial Effective Date | 2018-10-17 |
| Online Sales | Yes |
| Street Address |
946 16 Street SW |
| City | Medicine Hat |
| Province | AB |
| Postal Code | T1A 8A4 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| The Leaf | 699 Kingsway Avenue SE, Medicine Hat, AB T1A 2X2 | Carriere, Pamela Ruth, Mgr | 2019-04-18 |
| Canna Cabana | 543 3 Street SE, Medicine Hat, AB T1A 0H2 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2021-04-12 |
| Giving & Receiving Ltd. | 547 2 Street SE, Medicine Hat, AB T1A 0C5 | Bartsoff, Ryan Reed, Mgr | 2021-03-01 |
| Westside Weed | 914 South Railway Street SE, Medicine Hat, AB T1A 2W2 | Ahlm, Keith Dale, Mgr | 2020-04-17 |
| Hat Cannabis Inc. | 646 South Railway Street SE, Medicine Hat, AB T1A 2V9 | Schmalzbauer, Dylan Robert, Mgr | 2019-04-18 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| Spiritleaf - Medicine Hat | 1-1335 Trans Canada Way, Medicine Hat, AB T1B 1J1 | Sept, Tabatha Cher, Mgr | 2019-07-15 |
| Green Light | 102-2882 Box Springs Boulevard, Medicine Hat, AB T1C 0C8 | Horrocks, Brett Tyler, Mgr | 2019-04-18 |
| Value Buds at Strachan Corner | 103-1820 Strachan Road SE, Medicine Hat, AB T1B 4J8 | Sanderson, Grant Leigh, Mgr | 2019-12-23 |
| Canna Cabana | 117-3215 Dunmore Road SE, Medicine Hat, AB T1B 2H2 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2022-11-01 |
| Waldos 420 | 103-20 Northlands Way NE, Medicine Hat, AB T1C 1Z2 | Wallace, Amanda Dawn, Mgr | 2021-12-02 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| Delta 9 Cannabis Store | 12620F 132 Avenue NW, Edmonton, AB T5L 3P9 | Arbuthnot, John William, Mgr | 2021-08-31 |
| Delta 9 Cannabis Store | 106-10126 120 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 8H9 | Arbuthnot IV, John, Mgr | 2020-05-27 |
| Country Cannabis Store | 4914 Hankin Street, Thorsby, AB T0C 2P0 | Becker, Jan, Mgr | 2022-07-05 |
| Harvest Country Cannabis Store | 3-9935 106 Street, Westlock, AB T7P 2K1 | Renaud, Joseph Peter, Mgr | 2019-06-17 |
| Delta 9 Cannabis Store | 210-777 8 Avenue SW, Calgary, AB T2P 3R5 | Arbuthnot IV, John William, Mgr | 2020-05-04 |
| Country Cannabis Store | 4910 50 Avenue, Calmar, AB T0C 0V0 | Becker, Karina Vida, Mgr | 2021-03-03 |
| Delta 9 Cannabis Store | 4512 118 Avenue NW, Edmonton, AB T5W 1A9 | Arbuthnot, John William, Mgr | 2021-08-31 |
| Retail Cannabis Store Ltd. | 4305 24 Avenue South, Lethbridge, AB T1K 7C1 | Humphreys, Beverley Joan, Mgr | 2019-07-15 |
| Gleichen Cannabis Store | 414 Main Street, Gleichen, AB T0J 1N0 | Gill, Sarbjit Singh, Mgr | 2022-09-19 |
Do you have more infomration about Waldo's 420 Store? Please fill in the following form.
This dataset includes over nine hundred cannabis retailers licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). Businesses, organizations and individuals who want to sell cannabis in Alberta must have a retail cannabis licence. Each business is registered with establishment name, authorization number, effective date, business address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | Province of Alberta |
| Data Provider | Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC) |
| Source | aglc.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Alberta. |
Alberta Gaming, Liquor and Cannabis (AGLC) is established under the Gaming, Liquor and Cannabis Act (GLCA) and is governed by the requirements of the Criminal Code, the GLCA and the Gaming, Liquor and Cannabis Regulation (GLCR). AGLC is the province's cannabis authority, responsible for administering and regulating the cannabis industry in Alberta. A retail cannabis store licence will not be issued to an applicant unless the business, under which activities authorized by the licence will be carried out, is separate from any other business. The retail cannabis store will operate as a separate viable business to make a reasonable profit for itself and will not be operated solely as a loss-leader in support of any commonly-owned or affiliated business. The retail cannabis store licensee is incorporated as a separate company (unless it is a sole proprietorship, a co-operative, or is prohibited by legislation). The following information are included: establishment name, authorization number, effective date, business address, etc. The Province of Alberta share with everyone its open and accessible datasets while adhering to rights of privacy, and publish datasets allowing everyone to develop digital applications that may improve government transparency and public participation, enhance access to City services, and ultimately strengthen democracy and contribute to a more liveable city. The city's Open Data Master Plan is a significant milestone and outlines a framework to guide the next phases of open data in the city towards the goal of using open data to improve service delivery and increase communication and data sharing between City divisions. |