Westside Weed is a cannabis retailer in Medicine Hat licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). The licence authorization number is #781694, and the license is effective from April 17, 2020. The registered establishment location is at 914 South Railway Street SE, Medicine Hat, AB T1A 2W2, with contact phone number 4035276277. The manager of the establishment is Ahlm, Keith Dale, Mgr.
| Authorization Number | 781694 |
| Establishment Name | Westside Weed |
| Manager Name | Ahlm, Keith Dale, Mgr |
| Address | 914 South Railway Street SE Medicine Hat AB T1A 2W2 |
| Mailing Address | 877 3 Street NW Medicine Hat AB T1A 7P7 |
| Telephone | 4035276277 |
| Initial Effective Date | 2020-04-17 |
| Online Sales | Yes |
| Street Address |
914 South Railway Street SE |
| City | Medicine Hat |
| Province | AB |
| Postal Code | T1A 2W2 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| The Leaf | 699 Kingsway Avenue SE, Medicine Hat, AB T1A 2X2 | Carriere, Pamela Ruth, Mgr | 2019-04-18 |
| Hat Cannabis Inc. | 646 South Railway Street SE, Medicine Hat, AB T1A 2V9 | Schmalzbauer, Dylan Robert, Mgr | 2019-04-18 |
| Canna Cabana | 543 3 Street SE, Medicine Hat, AB T1A 0H2 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2021-04-12 |
| Waldo's 420 Store | 946 16 Street SW, Medicine Hat, AB T1A 8A4 | Wallace, Patrick Stewart, Mgr | 2018-10-17 |
| Giving & Receiving Ltd. | 547 2 Street SE, Medicine Hat, AB T1A 0C5 | Bartsoff, Ryan Reed, Mgr | 2021-03-01 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| Value Buds at Strachan Corner | 103-1820 Strachan Road SE, Medicine Hat, AB T1B 4J8 | Sanderson, Grant Leigh, Mgr | 2019-12-23 |
| Waldos 420 | 103-20 Northlands Way NE, Medicine Hat, AB T1C 1Z2 | Wallace, Amanda Dawn, Mgr | 2021-12-02 |
| Green Light | 102-2882 Box Springs Boulevard, Medicine Hat, AB T1C 0C8 | Horrocks, Brett Tyler, Mgr | 2019-04-18 |
| Canna Cabana | 117-3215 Dunmore Road SE, Medicine Hat, AB T1B 2H2 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2022-11-01 |
| Spiritleaf - Medicine Hat | 1-1335 Trans Canada Way, Medicine Hat, AB T1B 1J1 | Sept, Tabatha Cher, Mgr | 2019-07-15 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| Weed Kings Inc. | 130-1 Iron Gate Drive, Sylvan Lake, AB T4S 0B6 | McKay, Debbra Doreen, Mgr | 2022-02-17 |
| Weed Warehouse | 205 Broadway Avenue East, Redcliff, AB T0J 2P0 | Ahlm, Keith Dale, Mgr | 2020-02-12 |
| Sitka Weed Works Inc. | 6-7450 Butler Road, Sooke, BC V9Z 0J9 | Laing, Ian Ronald James, Mgr | 2020-01-15 |
| The Weed Locker | 2-4717 20 Avenue, Drayton Valley, AB T7A 1S9 | Patten, Carla Diane, Mgr | 2019-11-22 |
| Weed Me Inc. | 1936 Silicone Drive, Pickering, ON L1W 3V7 | 2019-10-18 |
Do you have more infomration about Westside Weed? Please fill in the following form.
This dataset includes over nine hundred cannabis retailers licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). Businesses, organizations and individuals who want to sell cannabis in Alberta must have a retail cannabis licence. Each business is registered with establishment name, authorization number, effective date, business address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | Province of Alberta |
| Data Provider | Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC) |
| Source | aglc.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Alberta. |
Alberta Gaming, Liquor and Cannabis (AGLC) is established under the Gaming, Liquor and Cannabis Act (GLCA) and is governed by the requirements of the Criminal Code, the GLCA and the Gaming, Liquor and Cannabis Regulation (GLCR). AGLC is the province's cannabis authority, responsible for administering and regulating the cannabis industry in Alberta. A retail cannabis store licence will not be issued to an applicant unless the business, under which activities authorized by the licence will be carried out, is separate from any other business. The retail cannabis store will operate as a separate viable business to make a reasonable profit for itself and will not be operated solely as a loss-leader in support of any commonly-owned or affiliated business. The retail cannabis store licensee is incorporated as a separate company (unless it is a sole proprietorship, a co-operative, or is prohibited by legislation). The following information are included: establishment name, authorization number, effective date, business address, etc. The Province of Alberta share with everyone its open and accessible datasets while adhering to rights of privacy, and publish datasets allowing everyone to develop digital applications that may improve government transparency and public participation, enhance access to City services, and ultimately strengthen democracy and contribute to a more liveable city. The city's Open Data Master Plan is a significant milestone and outlines a framework to guide the next phases of open data in the city towards the goal of using open data to improve service delivery and increase communication and data sharing between City divisions. |