Bimor Cannabis is a cannabis retailer in Calgary licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). The licence authorization number is #781966, and the license is effective from April 20, 2021. The registered establishment location is at 806 68 Street NE, Calgary, AB T2A 6X7, with contact phone number 5873536262. The manager of the establishment is Minhas, Navjot, Mgr.
| Authorization Number | 781966 |
| Establishment Name | Bimor Cannabis |
| Manager Name | Minhas, Navjot, Mgr |
| Address | 806 68 Street NE Calgary AB T2A 6X7 |
| Mailing Address | 806 68 Street NE Calgary AB T2A 6X7 |
| Telephone | 5873536262 |
| Initial Effective Date | 2021-04-20 |
| Online Sales | No |
| Street Address |
806 68 Street NE |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T2A 6X7 |
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| Fire & Flower Cannabis Co. | 1264 68 Street SE, Calgary, AB T2A 7X7 | Anderson, Matthew James, Mgr | 2020-06-18 |
| Prairie Records | 4420 17 Avenue SE, Calgary, AB T2A 0T6 | Norris, Dustin Colby, Mgr | 2019-08-06 |
| Spiritleaf - Penbrooke | 1-1704 61 Street SE, Calgary, AB T2A 4V5 | Sidorsky, Ryan Marshall, Mgr | 2019-09-23 |
| Magic Buds Madigan | 50-6060 Memorial Drive NE, Calgary, AB T2A 5Z5 | Korotane, Jasvir Singh, Mgr | 2022-07-26 |
| Canna Cabana | 6110-250 East Hills Square SE, Calgary, AB T2A 7A7 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2021-11-04 |
| Leaf Life | 175C 52 Street SE, Calgary, AB T2A 5H8 | El-Masri, Ayman, Mgr | 2020-06-22 |
| Co-op Cannabis-Forest Lawn | 5-3330 17 Avenue SE, Calgary, AB T2A 0P9 | Stelnicki, Allan Martin, Mgr | 2019-07-15 |
| Canna Cabana | 120-920 36 Street NE, Calgary, AB T2A 6L8 | Wheeler, Ethan James, Mgr | 2021-08-05 |
| Celestial Buds | 166-6800 Memorial Drive NE, Calgary, AB T2A 6V3 | Dhaliwal, Monica, Mgr | 2019-01-25 |
| Value Buds at TransCanada | 174-1440 52 Street NE, Calgary, AB T2A 4T8 | Sanderson, Grant Leigh, Mgr | 2021-10-27 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Manager Name | Initial Effective Date |
|---|---|---|---|
| PBG Cannabis | 4101 65A Avenue, Leduc, AB T9E 0Z4 | 2022-06-24 | |
| F & L Cannabis Inc. | 5201 43 Street, Rimbey, AB T0C 2J0 | Fertig, Stephan Marvin Wayne, Mgr | 2022-07-11 |
| 123 Cannabis | 802 Centre Street Unit A, Carstairs, AB T0M 0N0 | Singh, Gagandeep, Mgr | 2021-04-07 |
| Cannabis 4 Less | 101-9915 102 Avenue, Clairmont, AB T0H 0W1 | Hinks, Lucas Gault J., Mgr | 2021-12-09 |
| Cannabis Way Ltd. | 105 9904 Franklin Avenue, Fort McMurray, AB T9H 2K5 | Jean, Kimberley, Mgr | 2020-08-14 |
| Cannabis 4 Less | 4838 51 Avenue, High Prairie, AB T0G 1E0 | Hinks, Lucas Gault J., Mgr | 2019-07-15 |
| Oz Cannabis | 320-49 Hinshaw Drive, Sylvan Lake, AB T4S 0A5 | Laurie, Alexander, Mgr | 2020-07-30 |
| 123 Cannabis | 2018 36 Street SE, Calgary, AB T2B 0X8 | Singh, Gagandeep, Mgr | 2021-11-25 |
| F & L Cannabis Inc. | 5521 53 Avenue, Drayton Valley, AB T7A 1R8 | Fertig, Stephan Marvin Wayne, Mgr | 2019-07-22 |
| Uno Cannabis | 312-7171 80 Avenue NE, Calgary, AB T3J 0P6 | Chahal, Angad Singh, Mgr | 2021-06-10 |
Do you have more infomration about Bimor Cannabis? Please fill in the following form.
This dataset includes over nine hundred cannabis retailers licensed by the Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC). Businesses, organizations and individuals who want to sell cannabis in Alberta must have a retail cannabis licence. Each business is registered with establishment name, authorization number, effective date, business address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | Province of Alberta |
| Data Provider | Alberta Gaming, Liquor & Cannabis (AGLC) |
| Source | aglc.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Alberta. |
Alberta Gaming, Liquor and Cannabis (AGLC) is established under the Gaming, Liquor and Cannabis Act (GLCA) and is governed by the requirements of the Criminal Code, the GLCA and the Gaming, Liquor and Cannabis Regulation (GLCR). AGLC is the province's cannabis authority, responsible for administering and regulating the cannabis industry in Alberta. A retail cannabis store licence will not be issued to an applicant unless the business, under which activities authorized by the licence will be carried out, is separate from any other business. The retail cannabis store will operate as a separate viable business to make a reasonable profit for itself and will not be operated solely as a loss-leader in support of any commonly-owned or affiliated business. The retail cannabis store licensee is incorporated as a separate company (unless it is a sole proprietorship, a co-operative, or is prohibited by legislation). The following information are included: establishment name, authorization number, effective date, business address, etc. The Province of Alberta share with everyone its open and accessible datasets while adhering to rights of privacy, and publish datasets allowing everyone to develop digital applications that may improve government transparency and public participation, enhance access to City services, and ultimately strengthen democracy and contribute to a more liveable city. The city's Open Data Master Plan is a significant milestone and outlines a framework to guide the next phases of open data in the city towards the goal of using open data to improve service delivery and increase communication and data sharing between City divisions. |