Free Sewing Training School is a federal corporation in Toronto incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 19, 2017 with corporation #10198196, and dissolved on February 18, 2024. The current entity status is . The registered office location is at 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3. The directors of the corporation include Sun Rei Chen, Tokumbo Aduke Adebamiro, Bukola Esther Adebamiro, Sunday Adewale Adebamiro and Osareti Solomon.
| ID | 10198196 |
| Business Number | 717832125 |
| Current Name | Free Sewing Training School |
| Address | 831 Albion Road Toronto ON M9V 1A3 |
| Act | Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) |
| Incorporation Date | 2017-04-19 |
| Dissolution Date | 2024-02-18 |
| Director Limits | 3-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sun Rei Chen | 362 Blackthorn Avenue, Toronto ON M6M 3B9, Canada |
| Tokumbo Aduke Adebamiro | 58 Madoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Bukola Esther Adebamiro | 58 Mardoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Sunday Adewale Adebamiro | 58 Madoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Osareti Solomon | 702-11 Bergamot Avenue, Etobicoke ON M9W 1W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2024-02-18 | current | Dissolution - Section: 222. |
| Status | 2023-09-21 | 2024-02-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2017-04-19 | 2023-09-21 | Active / Actif |
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-15 | Non-Soliciting / N'ayant pas recours à la sollicitation |
| 2019 | 2019-04-05 | Non-Soliciting / N'ayant pas recours à la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-01 | Non-Soliciting / N'ayant pas recours à la sollicitation |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sun Rei Chen | 362 Blackthorn Avenue, Toronto ON M6M 3B9, Canada |
| Tokumbo Aduke Adebamiro | 58 Madoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Bukola Esther Adebamiro | 58 Mardoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Sunday Adewale Adebamiro | 58 Madoc Street, Marmora ON K0K 2M0, Canada |
| Osareti Solomon | 702-11 Bergamot Avenue, Etobicoke ON M9W 1W3, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Police Foundation Students Association of Canada | 1570 Kipling Avenue, Unit B2, Toronto, ON M9R 2Y1 | 2015-01-14 |
| Jewtrade Exclusive Ltd. | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-08-29 |
| The New Bread of Life Church | 831 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2024-06-25 |
| The Consecrate Hearts and Miracle Universe | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-07-31 |
| Mercy and Love Corner Development Foundation | 831 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2024-11-14 |
| Bulwark-Canada Construction Limited | 6-629 Rubidge Street, Peterborough, ON K9H 4E9 | 2018-07-16 |
| Street Address |
831 Albion Road |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M9V 1A3 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Consecrate Hearts and Miracle Universe | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-07-31 |
| Jewtrade Exclusive Ltd. | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-08-29 |
| The Garden of Love and Deliverance Ministry | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-06-21 |
| Goshen House of Praise | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2022-02-28 |
| Nigerian-Canadian Police Foundation | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2017-12-13 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The New Bread of Life Church | 831 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2024-06-25 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| 17687028 Canada Inc. | 821 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2026-02-10 |
| Onyxrigs Freightforwarding and Logistics Inc. | 821 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2025-07-21 |
| Burgeon Global Inc. | 815 Albion Road Unit 3, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-10-30 |
| Mercy and Love Corner Development Foundation | 831 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2024-11-14 |
| Foserve Staffing Services Inc. | 845 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2024-06-03 |
| Nile Aroma Inc. | 1-815 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2025-12-10 |
| 17185782 Canada Inc. | 821 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2025-07-24 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Mack F/X Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Honnigan’s Electric Inc. | Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A2 | 2021-01-15 |
| 15605334 Canada Inc. | 631 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A1 | 2023-12-14 |
| 16307345 Canada Inc. | 791 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A2 | 2024-08-21 |
| Planet Afro-Caribbean Market Inc. | 6210 Finch Avenue West Unit B108, Toronto, ON M9V 0A1 | 2020-11-17 |
| Core It - Tech Inc. | 6100 Finch Ave W, Unit # 204 - 1, Toronto, ON M9V 0A1 | 2018-08-23 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 14421752 Canada Inc. | 6100 Finch Avenue W Suite E202, Toronto, ON M9V 0A1 | 2022-10-04 |
| 17102968 Canada Inc. | 2406 - 50 Thomas Riley Rd, Toronto, ON M9V 0C5 | 2025-06-23 |
| Keyknow Inc. | 900 Albion Road, Bldg 1, Unit 1, Box 20033, Toronto, ON M9V 1A0 | 2013-06-10 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Maple Truck Training School Inc. | 3440 Kirby Rd, Vaughan, ON L3L 0A6 | 2023-08-30 |
| Free Trade Clothing Company Inc.- · Les Vetements Free Trade Inc. | 555 Chabanel Street, Suite 1003, Montreal, QC H2N2H8 | 1987-10-22 |
| Association Des ÉColes De Formation En Soccer Du Canada | 8732 Avenue De Chateaubriand, Montreal, QC H2M1X5 | 1998-12-30 |
| Canadian Friends of St. Andrew's School, The International School of The Bahamas | 181 Bay St, Suite 1800, Box 754, Toronto, ON M5J 2T9 | 2006-02-16 |
| Placements Free 2 Be Inc. · Free 2 Be Holdings Inc. | 8000 Boulevard Langelier, Bureau 200, Montréal, QC H1P 3K2 | 2006-02-22 |
| M.T.S. Training School Inc. | 555 Henderson Dr, Regina, SK S4N5X2 | 1995-05-12 |
| Placements Free 2 Be Inc. · Free 2 Be Holdings Inc. | 6869 Boul. Métropolitain Est, Bureau 500, Montréal, QC H1P 1X8 | |
| RK Sewing Inc. | 27 Bentwick Cres, Etobicoke, ON M9V 2R9 | 2020-04-29 |
| Taier International Training School Corp. | 419 Fleming Crescent, Saskatoon, SK S7W 0E6 | 2018-09-01 |
| Free Free Clementine Inc. | 5-519 Parkside Dr., Waterloo, ON N2L 4X7 | 2024-05-05 |
Do you have more infomration about Free Sewing Training School? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |