Fig Works Inc. is a federal corporation in Vancouver incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 9, 2020 with corporation #11950274, and dissolved on February 7, 2024. The current entity status is . The registered office location is at 2795 Yale Street, Vancouver, BC V5K 1C4. The directors of the corporation include Lindsay Angus.
| ID | 11950274 |
| Business Number | 741892533 |
| Current Name | Fig Works Inc. |
| Address | 2795 Yale Street Vancouver BC V5K 1C4 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2020-03-09 |
| Dissolution Date | 2024-02-07 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lindsay Angus | 2795 Yale Street, Vancouver BC V5K 1C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2024-02-07 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2023-08-12 | 2024-02-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2020-03-09 | 2023-08-12 | Active / Actif |
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2021 | 2021-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lindsay Angus | 2795 Yale Street, Vancouver BC V5K 1C4, Canada |
| Street Address |
2795 Yale Street |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5K 1C4 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Old Stack Woodworks Inc. | 2456 Yale St, Vancouver, BC V5K 1B8 | 2024-04-03 |
| Sandeep Ventures inc. | 444 Kootenay St, 1101, Vancouver, BC V5K 0H7 | 2025-02-21 |
| Orderlyst Inc. | 2865 Trinity st, Vancouver, BC V5K 1E8 | 2022-02-23 |
| 11998862 Canada Inc. | 510- 388 Kaslo St, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2020-04-09 |
| Prestige Innovative Health Corp. | 2020 Winston Park, 200, Ontario, BC V5K 0A1 | 2022-11-03 |
| 16321933 Canada Inc. | 444 Kootenay St, Unit 406, Vancouver, BC V5K 0H7 | 2024-08-27 |
| Sentinel Glass Ltd. | 3333 Bridgeway St, Unit 120, Vancouver, BC V5K 0C7 | 2021-10-05 |
| Kin Therapy & Fitness Ltd. | 207-388 Kaslo St, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2019-09-27 |
| User Friendly Ordnance Inc. | 518-388 Kaslo Street, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2025-12-29 |
| Playing Instruments Softly, Sometimes Inc. | 3490 Bridgeway St, Vancouver, BC V5K 1B6 | 2025-08-20 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Clothing Works of H & R Ltd. · La compagnie Clothing Works de H & R Ltee | 27 Augusta, Pointe Claire, QC H9R5V4 | 1997-08-28 |
| MTM Works Inc. | 1-780 Neighbourhood Circle, Mississauga, ON L5B 0A6 | 2023-01-11 |
| On Works Inc. | 2295 Battleford Road, Mississauga, ON L5N 2W8 | 2020-12-15 |
| Mecanique Wood-Works Inc. · Wood Works Mechanic Inc. | 201 Rue Principale, Waltham, QC J0X 3H0 | 2024-11-07 |
| Boom Works Enterprises Inc. · Entreprises Boom Works Inc. | 1600 Notre-Dame Street West, Suite 304, Montreal, QC H3J 1M1 | 2001-07-25 |
| MBP Windows Works Ltd. · MBP Window Works Ltd. | 1233 Cranford Court SE, Calgary, AB T3M 0W2 | |
| The Works Ltd. | 2545 De Miniac, St Laurent, QC | 1972-12-27 |
| MA works inc. | 3041 Cowie Ct, Mississauga, ON L4T 3G7 | 2025-05-16 |
| Dmx Works Inc. | 369 Main Street North, Markham, ON L3P 1Z3 | 2004-09-23 |
| Jag Works Inc. | 426 Grange Rd, Unit 17, Guelph, ON N1E 7E4 | 2020-02-06 |
Do you have more infomration about Fig Works Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |