13021297 Canada Inc. is a federal corporation in Brampton incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on May 15, 2021 with corporation #13021297. The current entity status is . The registered office location is at 25 Aintree Crescent, Brampton, ON L6T 2T2. The directors of the corporation include Andrew Campbell and Nikolai Shishkin.
| ID | 13021297 |
| Business Number | 794820704 |
| Current Name | 13021297 Canada Inc. |
| Address | 25 Aintree Crescent Brampton ON L6T 2T2 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2021-05-15 |
| Director Limits | 1-2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Campbell | 57 America Avenue, Maple ON L6A 2Y1, Canada |
| Nikolai Shishkin | 84 Glenngarry Crescent, Vaughan ON L6A 4Z4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Address | 2023-03-23 | 2025-07-03 | 8 Magani Avenue, Bradford West Gwillimbury, ON L3Z 2S9 |
| Address | 2021-05-15 | 2023-03-23 | 84 Glenngarry Crescent, Maple, ON L6A 4Z4 |
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2025 | 2025-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2024 | 2024-07-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2023 | 2023-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Campbell | 57 America Avenue, Maple ON L6A 2Y1, Canada |
| Nikolai Shishkin | 84 Glenngarry Crescent, Vaughan ON L6A 4Z4, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9332782 Canada Inc. | 25 Aintree Crescent, Brampton, ON L6T 2T2 | 2015-06-12 |
| WMarket Inc. | 1215 9 Ave SW, Calgary, AB T3C 0H9 | 2025-12-25 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Virtual Professionals Inc. | 1579 Hyde Park Rd, London, ON N6H5L4 | 1985-05-31 |
| Tide House Consulting Inc. | P.O. Box 1745, Walkerton, Ontario, ON N0G 2V0 | 2004-01-07 |
| Bridging the Gap to Wellness | 51 Trott Square, Toronto, ON M1B 1V9 | 2020-03-30 |
| 17171102 Canada Inc. | 820 Yonge St, Unit L20, Toronto, ON M4W 3T3 | 2025-07-18 |
| Victoria Point Rehab. inc. | 77 Oakridge Drive, Scarborough, ON M1M 2A6 | 2010-06-09 |
| J. F. Taylor Enterprises Ltd. | 41 Blakeny Street, Moncton, NB E1A 4B8 | |
| Nalu Web Design and Development Inc. | 176 Algoma Street, Thunder Bay, ON P7B 3B9 | 2014-04-07 |
| 10490580 Canada Inc. | 97 Queen Street, Suite 600, Charlottetown, PE C1A 4A9 | 2017-11-10 |
| 6839860 Canada Inc. | 123 Lotherton Pathway, Toronto, ON M6B 2G6 | 2007-09-13 |
| Street Address |
25 Aintree Crescent |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L6T 2T2 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9332782 Canada Inc. | 25 Aintree Crescent, Brampton, ON L6T 2T2 | 2015-06-12 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sohni Cosmetics Inc. | 27 Aintree Cres, Brampton, ON L6T 2T2 | 2023-09-25 |
| JasRoots Group of Companies Inc. | 27 Aintree Crescent, Brampton, ON L6T 2T2 | 2025-09-04 |
| The Craving Cure Foundation | 27 Aintree Cres, Brampton, ON L6T 2T2 | 2017-10-25 |
| Sakoon Entertainment Inc. | 27 Aintree Cres, Brampton, ON L6T 2T2 | 2018-06-06 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9094121 Canada Inc. | 2724 Steeles Ave E, Brampton, ON L6T 0A1 | 2014-11-20 |
| 16534686 Canada Inc. | 22 Manswood Cres, Brampton, ON L6T 0A4 | 2024-11-19 |
| 15354501 Canada Inc. | 7 Manswood Crescent, Brampton, ON L6T 0A3 | 2023-09-12 |
| AMG Home Developers Inc. | 10 Manswood Crescent, Brampton, ON L6T 0A4 | 2023-06-23 |
| Dradh Tech Inc. | 32 Seacliff Crescent, Brampton, ON L6T 0A4 | 2021-09-24 |
| 16010555 Canada Inc. | 71 Kelways Cir, Brampton, ON L6T 0A4 | 2024-05-06 |
| Loco Boy Logistics Ltd. | 22 manswood crescent, Brampton, ON L6T 0A4 | 2023-02-20 |
| 14183711 Canada Inc. | 8124 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2022-07-05 |
| 16723535 Canada Inc. | 8086 Gorewood Dr, Brampton, ON L6T 0A7 | 2025-02-04 |
| 13737675 Canada Inc. | 71 Kelways Cir, Brampton, ON L6T 0A4 | 2022-02-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 13021297 Canada Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |