PHASE IT ATHLETICS Ltd. is a federal corporation in Edmonton incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on June 6, 2022 with corporation #14101715, and dissolved on May 31, 2025. The current entity status is . The registered office location is at 4037 117 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0Y1. The directors of the corporation include Maria Fletcher and Ene Mwadi.
| ID | 14101715 |
| Business Number | 721078806 |
| Current Name | PHASE IT ATHLETICS Ltd. |
| Address | 4037 117 Avenue Northwest Edmonton AB T5W 0Y1 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2022-06-06 |
| Dissolution Date | 2025-05-31 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maria Fletcher | 10346 117 Street Northwest, Edmonton AB T5K 2Y7, Canada |
| Ene Mwadi | 4037 117 Avenue Northwest, Edmonton AB T5W 0Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2025-05-31 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2025-01-01 | 2025-05-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2022-06-06 | 2025-01-01 | Active / Actif |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maria Fletcher | 10346 117 Street Northwest, Edmonton AB T5K 2Y7, Canada |
| Ene Mwadi | 4037 117 Avenue Northwest, Edmonton AB T5W 0Y1, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| M*F*N* Training Ltd. | 10346 117 Street NW, Unit 206, Edmonton, AB T5K 2Y7 | 2021-11-12 |
| The Fitness Outfit Inc. | 10304 107 Ave NW, Unit 4, Edmonton, AB T5H 0V8 | 2018-04-06 |
| Phase Athletic Initiative | 4037 117 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0Y1 | 2022-07-08 |
| Street Address |
4037 117 Avenue Northwest |
| City | Edmonton |
| Province | AB |
| Postal Code | T5W 0Y1 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Phase Athletic Initiative | 4037 117 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0Y1 | 2022-07-08 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Eagle's Haven Community Foundation | 3601 118 Ave NW, Edmonton, AB T5W 0X8 | 2025-09-28 |
| Edmonton Ebenezer Karen Baptist Church | 4837 117 Avenue, Edmonton, AB T5W 0Y9 | 2023-02-15 |
| Howeller Products & Services Inc. | 3208 104 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0A9 | 2023-09-01 |
| InterProv Farm & Ranch Corp. | 3623 108 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0E8 | 2017-11-02 |
| Chaelis Inc. | 3605 107 Ave NW, Edmonton, AB T5W 0E1 | 2016-02-19 |
| ErquitaJc Holdings Ltd. | 3519 103 Ave NW, Edmonton, AB T5W 0A6 | 2025-02-13 |
| Pahpitos kikway inc. | 3013 113 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5W 0P3 | 2021-08-25 |
| Northern Alberta Drum and Bass Community | 4214 112 Ave NW, Edmonton, AB T5W 0M9 | 2022-01-31 |
| Penguin Swimming | 3112-105 Avenue, Edmonton, AB T5W 0B4 | 1999-07-19 |
| OGS Oil and Gas Services, Ltd. | 3109 113 Ave. Nw, Edmonton, AB T5W 0P3 | 2008-08-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about PHASE IT ATHLETICS Ltd.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |