Hermax Developments Canada Inc. (also known as Hermax Developments Limited Liability Company) is a federal corporation in Toronto incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated with corporation #14615620. The current entity status is . The registered office location is at 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7. The directors of the corporation include Aaron Mandelbaum, Isaac Grubner and Aaron S. Grubner.
| ID | 14615620 |
| Current Name | Hermax Developments Canada Inc. |
| Other Name | Hermax Developments Limited Liability Company |
| Address | 155 Wellington Street West Toronto ON M5V 3J7 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Aaron Mandelbaum | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Isaac Grubner | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Aaron S. Grubner | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Status | 2023-01-01 | 2023-01-01 | Active / Actif |
| Activity | 2023-01-01 | current | Continuance (import) / Prorogation (importation) - Jurisdiction: Other / Autre. |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Aaron Mandelbaum | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Isaac Grubner | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Aaron S. Grubner | 345 Wilson Avenue, Suite 305, Toronto ON M3H 5W1, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Hermax Developments Limited | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | |
| Hermax Holdings Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Hermax Developments Limited | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | |
| Awz Infrastructure Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 1008, Toronto, ON M4R 1K8 | 2024-12-17 |
| Hermax Holdings Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Hermax Developments Limited | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | |
| Hermax Holdings Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 |
| Street Address |
155 Wellington Street West |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5V 3J7 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Orion Steel Group Canada Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2025-06-26 |
| Oholei Yom Tov Academy | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2021-08-26 |
| S & Y Foundation | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2021-11-05 |
| 15877482 Canada Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2024-03-20 |
| 17660910 Canada Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2026-01-30 |
| Terminal Technologies Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2022-12-20 |
| Agudath Israel Canada | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2024-06-11 |
| 13462234 Canada Inc. | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2021-10-26 |
| EMB Banff Operations Corporation | 155 Wellington Street West, Suite 3300, Toronto, ON M5V 0C3 | 2022-11-29 |
| Camp Wabun Canada Charitable Corporation | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2021-11-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Reitmans (Canada) Limited · Reitmans (Canada) LimitÉE | 155 Wellington Street W., 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | |
| Kingsley Charitable Foundation | 155, Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 2013-05-14 |
| Reitmans Corporation Limited | 155, Wellington Street West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 2012-08-09 |
| Starjay Holdings Inc. | 155, Wellington Street West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 1986-08-20 |
| Penningtons (International) Inc. | 155 Willington Street W., 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 1999-02-22 |
| Conjay Holdings Inc. · Investissements Conjay Inc. | 155, Wellington Street West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 1981-06-30 |
| Pemba Projects Ltd. | 155 Wellington Street, Toronto, ON M5V 3J7 | 2022-05-09 |
| Quaker Chemical Canada Limited | 155 Wellington St. West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 2002-09-24 |
| Standu Investments Limited - · Les Investissements Standu Limitee | 155, Wellington Street West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 1979-10-31 |
| 10713228 Canada Inc. | 155 Wellington Street W., Toronto, ON M5V 3J7 | 2018-04-03 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| GWD Trans-Pacific Bright Future Holdings Ltd. | 183 Wellington Street W, Unit 3803, Toronto, ON M5V 0A1 | 2021-10-19 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Triple Dragon Holdings Inc. | 183 Wellington Street West, 3803, Toronto, ON M5V 0A1 | 2021-09-30 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| DistribBeauty INC. | 183 Wellington street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Toronto Cardiovascular Network Inc. | 183 Wellington St West, 3003, Toronto, ON M5V 0A1 | 2022-08-04 |
| Canadian Media Buyers Inc. | 183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2018-11-16 |
| 6351379 Canada Limited | 183 Wellington Street West, Suite 2204, Toronto, ON M5V 0A1 | 2005-02-18 |
| Irvann Holdings Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 4302, Toronto, ON M5V 0A1 | 1987-01-13 |
| Khatija Holdings Inc. | 183 Wellington St W, 4001, Toronto, ON M5V 0A1 | 2024-09-13 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about Hermax Developments Canada Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |