P&C Developments Inc. is a federal corporation in Caledonia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 6, 2024 with corporation #15840716. The current entity status is . The registered office location is at 55 Lise Lane, Caledonia, ON N3W 0E8. The directors of the corporation include Cristhiam Patino-Maya and Amberre Clements.
| ID | 15840716 |
| Business Number | 790497622 |
| Current Name | P&C Developments Inc. |
| Address | 55 Lise Lane Caledonia ON N3W 0E8 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2024-03-06 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CRISTHIAM PATINO-MAYA | 55 Lise Lane, Caledonia ON N3W 0E8, Canada |
| AMBERRE CLEMENTS | 55 Lise Lane, Caledonia ON N3W 0E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Act | 2024-03-06 | current | Canada Business Corporations Act (CBCA) / Loi canadienne sur les sociétés par actions (LCSA) |
| Status | 2024-03-06 | current | Active / Actif |
| Name | 2024-03-06 | current | P&C Developments Inc. |
| Address | 2024-03-06 | current | 55 Lise Lane, Caledonia, ON N3W 0E8 |
| Activity | 2024-03-06 | current | Incorporation / Constitution en société - . |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CRISTHIAM PATINO-MAYA | 55 Lise Lane, Caledonia ON N3W 0E8, Canada |
| AMBERRE CLEMENTS | 55 Lise Lane, Caledonia ON N3W 0E8, Canada |
| Street Address |
55 Lise Lane |
| City | Caledonia |
| Province | ON |
| Postal Code | N3W 0E8 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Dm-Magnificence Properties Holding Corp. | 101 Rainbow Drive, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2022-04-05 |
| Molue Inc. | 79 Rainbow Dr, Haldimand County, ON N3W 0E8 | 2025-10-07 |
| Fountainhead Service Inc. | 85 Rainbow Drive, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2023-02-01 |
| 14489748 Canada Inc. | 65 Lise Lane, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2022-10-29 |
| Afia's Cleaning Services Inc. | 59 Lise Lane, caledonia, ON N3W 0E8 | 2023-12-13 |
| 14789946 Canada Inc. | 61 Lise Lane, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2023-02-22 |
| 17327234 Canada Incorporated | 82 oaktree drive, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2025-09-17 |
| Bocchu Inc. | 49 Lise Ln, Haldimand County, ON N3W 0E8 | 2023-03-05 |
| Jessie's Immigration Services Inc. | 61 Lise Lane, Haldimand, ON N3W 0E8 | 2022-08-02 |
| 17891296 Canada Ltd. | 69 Lise Lane, Caledonia, ON N3W 0E8 | 2026-04-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10141232 Canada Inc. | 72 Larry Cres, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2017-03-12 |
| PixelsphereCreatives Inc. | 29 Arnold Marshall Boulevard, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2025-07-26 |
| KleaningDailyServices#7 Inc. | 21 Arnold Marshall Blvd, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2024-11-14 |
| 14980123 Canada Inc. | 84 Larry cres, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2023-04-30 |
| 17253974 Canada Inc. | 98 Larry Crescent, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2025-08-20 |
| 12946742 Canada Inc. | 44 Southwood Crescent, Caledonia, ON N3W 0A7 | 2021-04-20 |
| Buildify Inc. | 47 Southwoods Cres, Caledonia, ON N3W 0A7 | 2020-02-04 |
| 16468373 Canada Inc. | 47 Southwood Cres, Caledonia, ON N3W 0A7 | 2024-10-23 |
| 12831937 Canada Inc. | 17 Arnold Marshall Boulevard, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2021-03-15 |
| 15404525 Canada Inc. | 51 Arnold Marshall Blvd., Caledonia, ON N3W 0B3 | 2023-09-29 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| J&U Developments Inc. | 25 Greenview Avenue, Toronto, ON M2M 0A5 | 2023-04-06 |
| San Developments Inc. | 1017 Melvin Ave, Oakville, ON L6J 2V8 | 2022-02-22 |
| Non-Par Developments Ltd. | 1083 Lodge Road, North Vancouver, BC V7R1W7 | 1953-10-22 |
| D'Arcy Developments Ltd. · Developments D'Arcy Ltee. | 4439 King Street, Pierrefonds, QC H9H2G2 | 1978-05-23 |
| MGI Developments INC. | 2 322 2 Avenue, Fernie, BC V0B 1M0 | 2022-03-21 |
| OMG Developments Inc. | 239 Argyle Avenue, Suite 100, Ottawa, ON K2P 1B6 | 2022-09-22 |
| Jay-M Developments Inc. | 199 Bay Street, 6th Floor, Toronto, ON M5L1A2 | 1997-08-01 |
| PLG Developments Inc. | 157 Adelaide Street West, Suite 418, Toronto, ON M5H 4E7 | |
| J & H Developments Inc. | 126 Burnhamthorpe Rd E, Oakville, ON L6H 0X9 | 2021-08-18 |
| VYN Developments Inc. | 35 West Pearce Street, Unit 8, Richmond Hill, ON L4B 1E3 | 2024-04-16 |
Do you have more infomration about P&C Developments Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |