16389619 Canada Inc. is a federal corporation in Vancouver incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on September 24, 2024 with corporation #16389619. The current entity status is . The registered office location is at 550 E 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1B3. The directors of the corporation include Zhaowei Huang.
| ID | 16389619 |
| Business Number | 747010825 |
| Current Name | 16389619 Canada Inc. |
| Address | 550 E 17th Ave Vancouver BC V5V 1B3 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2024-09-24 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZHAOWEI HUANG | 550 E 17th Ave, Vancouver BC V5V 1B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Act | 2024-09-24 | current | Canada Business Corporations Act (CBCA) / Loi canadienne sur les sociétés par actions (LCSA) |
| Status | 2024-09-24 | current | Active / Actif |
| Name | 2024-09-24 | current | 16389619 Canada Inc. |
| Address | 2024-09-24 | current | 550 E 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1B3 |
| Activity | 2024-09-24 | current | Incorporation / Constitution en société - . |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZHAOWEI HUANG | 550 E 17th Ave, Vancouver BC V5V 1B3, Canada |
| Street Address |
550 E 17th Ave |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5V 1B3 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Senlin Forest Eschool Inc. | 481 East 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2016-07-22 |
| 17512261 Canada Inc. | 618 - 3350 Prince Albert St, Vancouver, BC V5V 0J4 | 2025-11-29 |
| DigitalSamaritan Media Inc. | 695 E 19th Ave, Vancouver, BC V5V 0J1 | 2024-07-05 |
| Relic Bookkeeping Ltd. | 3572 Glen Drive, Apt 1306, Vancouver, BC V5V 0J6 | 2023-11-14 |
| LUMP Foundation | 96 E 18th Avenue, Vancouver, BC V5V 1C9 | 2021-06-15 |
| 8947511 Canada Inc. | 416 East 18th Avenue, Vancouver, BC V5V 1G1 | 2014-07-08 |
| 8250235 Canada Inc. | 465 E. 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2012-07-13 |
| WJJ Partners Ltd. | 428 East 18th Avenue, Vancouver, BC V5V 1G1 | 2017-04-01 |
| Jill Brown Studio Inc. | 695 E 19th Ave, Suite 101, Vancouver, BC V5V 0J1 | 2026-04-13 |
| Super Computer Nerds Inc. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-06-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 16389619 Canada Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |