Super Computer Nerds Inc. is a federal corporation in Vancouver incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on June 26, 2003 with corporation #6112277, and dissolved on November 6, 2008. The current entity status is . The registered office location is at 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4. The directors of the corporation include Justin Mousseau and Sean Christian Mcguire.
| ID | 6112277 |
| Business Number | 885036905 |
| Current Name | Super Computer Nerds Inc. |
| Care Of | SEAN MCGUIRE |
| Address | 185 E 18th Ave Vancouver BC V5V 1E4 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2003-06-26 |
| Dissolution Date | 2008-11-06 |
| Director Limits | 1-4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUSTIN MOUSSEAU | 1313 10TH AVE, CALGARY AB T2G 0W8, Canada |
| SEAN CHRISTIAN MCGUIRE | 185 E 18TH AVE, VANCOUVER BC V5V 1E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2008-11-06 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2008-06-20 | 2008-11-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2006-07-27 | 2008-06-20 | Active / Actif |
| Status | 2006-04-11 | 2006-07-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2003-06-26 | 2006-04-11 | Active / Actif |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUSTIN MOUSSEAU | 1313 10TH AVE, CALGARY AB T2G 0W8, Canada |
| SEAN CHRISTIAN MCGUIRE | 185 E 18TH AVE, VANCOUVER BC V5V 1E4, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sebastian Rossi Diamonds Limited | 1313 10th Ave, Calgary, AB T2G 0W8 | 2003-03-25 |
| Savage Veritas Films Ltd. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-05-02 |
| Three Seven Consulting Limited | 1003 - 189 National Avenue, Vancouver, BC V6A 4L8 | 2003-04-08 |
| Street Address |
185 E 18TH AVE |
| City | VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V5V 1E4 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Savage Veritas Films Ltd. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-05-02 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Kitty Cat Productions (Vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-04-30 |
| Jill Brown Studio Inc. | 695 E 19th Ave, Suite 101, Vancouver, BC V5V 0J1 | 2026-04-13 |
| 17512261 Canada Inc. | 618 - 3350 Prince Albert St, Vancouver, BC V5V 0J4 | 2025-11-29 |
| Science Slam Canada | 103-3688 Inverness Street, Vancouver, BC V5V 0C5 | 2018-01-24 |
| 8250235 Canada Inc. | 465 E. 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2012-07-13 |
| 8947511 Canada Inc. | 416 East 18th Avenue, Vancouver, BC V5V 1G1 | 2014-07-08 |
| Relic Bookkeeping Ltd. | 3572 Glen Drive, Apt 1306, Vancouver, BC V5V 0J6 | 2023-11-14 |
| 16389619 Canada Inc. | 550 E 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1B3 | 2024-09-24 |
| Shut In Productions (Vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-01-16 |
| Fat Chance Records Inc. | 222 East 17th ave, Vancouver, BC V5V 1A7 | 2005-10-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| v-nerds inc. | 63 knotty pine ave, Cambridge, ON N3H 0B8 | 2021-04-21 |
| Cool Nerds Club Inc. | 18 Elmpark Court, Brampton, ON L6P 1A8 | 2021-04-23 |
| Super Sew Kits Ltd. · Ensembles Super Couture Ltee | 720 King Street West, 9th Floor, Toronto, ON | 1979-07-04 |
| Super-Body Natural Foods & Products Inc. · Produits Et Aliments Naturels Super Forme Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T1Y6 | 1988-08-17 |
| Coin Nerds Inc. | 500 4th Avenue South West, Suite 2000, Calgary, AB T2P 2V6 | 2018-02-14 |
| Les Fabrications Super Plastique A.M. Inc. · A.M. Super Plastic Manufacture Inc. | 2834 Marie Victorin, St-Antoine De Tilly, QC G0S 2C0 | 1977-05-06 |
| Standard Nerds Inc. | 1101-955 Wonderland Road South, London, ON N6K 2X8 | 2023-02-04 |
| Money Nerds Ltd. | 53 Cayuga Crescent West, Lethbridge, AB T1K 5H4 | 2023-09-08 |
| North Nerds Inc. | 1590 Green Gables Rd, London, ON N6M 0A5 | 2020-02-14 |
| Silicon Valley Nerds Inc. | 20 Templar Street, Brampton, ON L6Y 3A6 | 2016-06-16 |
Do you have more infomration about Super Computer Nerds Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |