6747566 CANADA LIMITED is a federal corporation in Toronto incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 2, 2007 with corporation #6747566. The current entity status is . The registered office location is at 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2. The directors of the corporation include Khalid Mughal.
| ID | 6747566 |
| Business Number | 855402996 |
| Current Name | 6747566 CANADA LIMITED |
| Care Of | KHALID MUGHAL |
| Address | 793 Albion Rd. Toronto ON M9V 1A2 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2007-04-02 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KHALID MUGHAL | 793 ALBION RD., TORONTO ON M9V 1A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-02 | current | Canada Business Corporations Act (CBCA) / Loi canadienne sur les sociétés par actions (LCSA) |
| Status | 2007-04-02 | current | Active / Actif |
| Name | 2007-04-02 | current | 6747566 CANADA LIMITED |
| Address | 2007-04-02 | current | KHALID MUGHAL, 793 ALBION RD., TORONTO, ON M9V 1A2 |
| Activity | 2007-04-02 | current | Incorporation / Constitution en société - . |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KHALID MUGHAL | 793 ALBION RD., TORONTO ON M9V 1A2, Canada |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sporti Merchant Company Limited | 5397 Edencroft Crescent, Mississauga, ON L5M 5M2 | 2025-02-05 |
| TTKM Global Capital Inc. | 5343 Dundas St W, Suite 601, Toronto, ON M9B 6H8 | 2026-03-04 |
| ROC Citizenship Canada Inc. | 5397 Edencroft Crescent, Mississauga, ON L5M 5M2 | 2025-08-06 |
| Transcontinental Workforce Solutions, Ltd. | 5397 Edencroft Crescent, Mississauga, ON L5M 5M2 | 2025-03-09 |
| Garden Suite Solutions, Inc. | 5397 Edencroft Crescent, Mississauga, ON L5M 5M2 | 2025-01-11 |
| AIM JobReady Workforce | 5343 Dundas St W, 6th Floor, Toronto, ON M9B 6H8 | 2025-03-12 |
| LeanBuilt Dwellings, Inc. | 5343 Dundas St W, Suite 601 - Khalid Mughal, Toronto, ON M9B 6H8 | 2024-12-20 |
| AIM Non-Profit Housing Corporation | 476 Peel St, Woodstock, ON N4S 1K1 | 2025-05-01 |
| KAISM Inc. | 5343 Dundas St W, Suite 601 Khalid, Toronto, ON M9B 6H8 | 2026-03-11 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Find all corporations with the same officer (KHALID MUGHAL) | ||
| Street Address |
793 ALBION RD. |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M9V 1A2 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Mack F/X Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16307345 Canada Inc. | 791 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A2 | 2024-08-21 |
| Honnigan’s Electric Inc. | Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A2 | 2021-01-15 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Free Sewing Training School | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2017-04-19 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| 17488211 Canada Inc. | 130 Westmore Dr, Unit #3, Etobicoke, ON M9V 0A7 | 2025-11-19 |
| Nile Aroma Inc. | 1-815 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2025-12-10 |
| 17185782 Canada Inc. | 821 Albion Rd, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2025-07-24 |
| 17687028 Canada Inc. | 821 Albion Rd, Toronto, ON M9V 1A3 | 2026-02-10 |
| Foserve Staffing Services Inc. | 845 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2024-06-03 |
| 15605334 Canada Inc. | 631 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A1 | 2023-12-14 |
| 17102968 Canada Inc. | 2406 - 50 Thomas Riley Rd, Toronto, ON M9V 0C5 | 2025-06-23 |
| Burgeon Global Inc. | 815 Albion Road Unit 3, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-10-30 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 6747566 Canada Limited? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |