Atakes Montessori School Inc. is a federal corporation in Scarborough incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 8, 2008 with corporation #6953689, and dissolved on February 14, 2011. The current entity status is . The registered office location is at 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3. The directors of the corporation include Xiaoxia Gu.
| ID | 6953689 |
| Business Number | 806082418 |
| Current Name | Atakes Montessori School Inc. |
| Care Of | XIAOXIA GU |
| Address | 23 Canongate Trail Scarborough ON M1V 0A3 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2008-04-08 |
| Dissolution Date | 2011-02-14 |
| Director Limits | 1-3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| XIAOXIA GU | 683-1 GREYSTONE WALK DRIVE, SCARBOROUGH ON M1K 5J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2011-02-14 | current | Dissolution - Section: 210(1). |
| Status | 2008-04-08 | 2011-02-14 | Active / Actif |
| Address | 2008-04-08 | 2011-02-11 | XIAOXIA GU, 683-1 GREYSTONE WALK DRIVE, SCARBOROUGH, ON M1K 5J3 |
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| XIAOXIA GU | 683-1 GREYSTONE WALK DRIVE, SCARBOROUGH ON M1K 5J3, Canada |
| Street Address |
23 CANONGATE TRAIL |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 0A3 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Pilolo Trading Inc. | 5 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2024-02-28 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bestally Renovation Inc. | 66 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2022-11-17 |
| Ontario Chinese Action Shooting Association | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-06-16 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Timtech Energy Service Inc. | 72 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-03-10 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Etrust Landscaping Inc. | 18 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2022-08-19 |
| 14537661 Canada Inc. | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2022-11-17 |
| Hugo Roofing Inc. | 16 Brilliant Ct, Scarborough, ON M1V 0A7 | 2022-02-24 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Outaouais Montessori School Inc. · Ecole Montessori De L' Outaouais Inc. | 161 Rue Principale, Gatineau, QC J9H 3M9 | 1981-03-20 |
| Peace of Mind Montessori School Inc. | 1525 Litchfield Rd, Oakville, ON L6H 5P3 | 2013-03-16 |
| Parkdale Montessori School Inc. | 44 Kenilworth Street, Ottawa, ON K1Y 3Y1 | 2006-09-06 |
| Elite Montessori School Inc. | 6395 Mississauga Road, Mississauga, ON L5N 1A5 | 2006-01-11 |
| Luminary Montessori School Inc. | 20 Alberta Dr, Vaughan, ON L4K 4X5 | 2024-08-08 |
| Montessori Horizons School | 16 Aleutian Road, Nepean, ON K2H 7C8 | 2003-05-02 |
| Keen Montessori School Inc. | 321 Bantry Ave, Richmond Hill, ON L4B 4M7 | 2016-02-01 |
| LODESTAR MONTESSORI SCHOOL Inc. | 265 Maple Street, Bracebridge, ON P1L 1K3 | 2017-06-16 |
| Nova Montessori School Inc. | 610-7171 Yonge Street, Markham / York Region, ON L3T 0C5 | 2022-05-08 |
| Corban Montessori School Inc. | 107 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2W4 | 2007-11-29 |
Do you have more infomration about Atakes Montessori School Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |