Gopher Project Services Ltd. is a federal corporation in Vancouver incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on September 29, 2011 with corporation #7986726, and dissolved on July 29, 2014. The current entity status is . The registered office location is at 2868 Trinity St., Vancouver, BC V5K 1E9. The directors of the corporation include David Neil Holden.
| ID | 7986726 |
| Business Number | 846830081 |
| Current Name | Gopher Project Services Ltd. |
| Address | 2868 Trinity St. Vancouver BC V5K 1E9 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2011-09-29 |
| Dissolution Date | 2014-07-29 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Neil Holden | 2868 Trinity St., Vancouver BC V5K 1E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2014-07-29 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2014-03-01 | 2014-07-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2011-09-29 | 2014-03-01 | Active / Actif |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Neil Holden | 2868 Trinity St., Vancouver BC V5K 1E9, Canada |
| Street Address |
2868 Trinity St. |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5K 1E9 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Prestige Innovative Health Corp. | 2020 Winston Park, 200, Ontario, BC V5K 0A1 | 2022-11-03 |
| NiCOVA Elite Painting Inc. | 512-388 Skeena St, Vancouver, BC V5K 0E5 | 2024-03-07 |
| Old Stack Woodworks Inc. | 2456 Yale St, Vancouver, BC V5K 1B8 | 2024-04-03 |
| Saran Global Strategy Consulting Inc. | 2956 Trinity St, Vancouver, BC V5K 1G2 | 2026-03-12 |
| 14802756 Canada Inc. | 2995 Wall Street, Vancouver, BC V5K 0A6 | 2023-02-27 |
| User Friendly Ordnance Inc. | 518-388 Kaslo Street, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2025-12-29 |
| Playing Instruments Softly, Sometimes Inc. | 3490 Bridgeway St, Vancouver, BC V5K 1B6 | 2025-08-20 |
| Fig Works Inc. | 2795 Yale Street, Vancouver, BC V5K 1C4 | 2020-03-09 |
| 16321933 Canada Inc. | 444 Kootenay St, Unit 406, Vancouver, BC V5K 0H7 | 2024-08-27 |
| HousX Inc. | 388 Kaslo Street, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2020-10-04 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Western Gopher Enterprises Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 716, Winnipeg, MB R3C0B9 | 1976-12-13 |
| Gopher Systems Inc. · 1784587 Alberta Corp. | Maclaurin Drive, Unit 21, Calgary, AB T3Z 3S4 | |
| Gopher Gord Enterprises Limited · Gopher Gord Enterprises Limitee | 5370 Manor Street, Burnaby, BC V5G1B7 | 1973-08-28 |
| Rebel Gopher Productions Ltd. | 578 canewood crescent, Waterloo, ON N2L 5P6 | 2021-05-28 |
| Project Amal ou Salam/Project Hope and Peace | 365 Rue Saint-André, Apt 1104, Montréal, QC H2L 0G2 | 2016-10-04 |
| Project care bear · Project bisounours | 147 Falwood Way NE, Calgary, AB T3J 1A8 | 2025-09-29 |
| Gopher Finance Inc. | 86, Braeside Sq, Markham, ON L3R 0A5 | 2007-07-17 |
| Project Esperance/Project Hope Corporation | 20 Trent Avenue, Toronto, ON M6A 5R9 | 1987-01-19 |
| Canadian Landmine Eradication Awareness and Removal Project (CLEAR Project.) | 42 Presteign Ave., Toronto, ON M4B 3A8 | 2006-12-14 |
| Gopher Labs Ltd. | 92 Granite Hill Road, Cambridge, ON N1T 2J1 | 2017-01-12 |
Do you have more infomration about Gopher Project Services Ltd.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |