8504130 CANADA INC. is a federal corporation in Toronto incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2013 with corporation #8504130, and dissolved on February 18, 2017. The current entity status is . The registered office location is at 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4. The directors of the corporation include Miao Ling Li.
| ID | 8504130 |
| Business Number | 817878531 |
| Current Name | 8504130 CANADA INC. |
| Address | 66 Tom Wells Cres Toronto ON M1V 0A4 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2013-04-24 |
| Dissolution Date | 2017-02-18 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIAO LING LI | 66 Tom Wells Cres, Toronto ON M1V 0A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2017-02-18 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2016-09-21 | 2017-02-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2013-04-24 | 2016-09-21 | Active / Actif |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIAO LING LI | 66 Tom Wells Cres, Toronto ON M1V 0A4, Canada |
| Street Address |
66 Tom Wells Cres |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 0A4 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bestally Renovation Inc. | 66 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2022-11-17 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12910497 Canada Inc. | 42 Tom Wells Crescent, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2021-04-08 |
| Ontario Chinese Action Shooting Association | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-06-16 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| 11282557 Canada Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2019-03-05 |
| Etrust Landscaping Inc. | 18 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2022-08-19 |
| Valyrian Systems Consulting Inc. | 26 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2021-01-27 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 15488664 Canada Inc. | 25 Brilliant Crt, Scarborough, ON M1V 0A8 | 2023-10-30 |
| GK Interpretation Services Inc. | 15 Brilliant Court, Scarborough, ON M1V 0A8 | 2018-07-22 |
| 8850666 Canada Inc. | 37 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A5 | 2014-04-10 |
| 16969151 Canada Inc. | 31 Tom Wells Crescent, Scarborough, ON M1V 0A5 | 2025-05-06 |
| 15574269 Canada Inc. | 15 Brilliant Court, Scarborough, ON M1V 0A8 | 2023-12-01 |
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| Capscoe Contributions Inc. | 15 Brilliant Court, Toronto, ON M1V 0A8 | 2017-07-08 |
| 15488541 Canada Inc. | 25 Brilliant Crt, Scarborough, ON M1V 0A8 | 2023-10-30 |
| Hugo Roofing Inc. | 16 Brilliant Ct, Scarborough, ON M1V 0A7 | 2022-02-24 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 8504130 Canada Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |