9465022 CANADA INC. is a federal corporation in Etobicoke incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on October 5, 2015 with corporation #9465022, and dissolved on August 10, 2018. The current entity status is . The registered office location is at 20 Janda Crt, Etobicoke, ON M9W 0A4. The directors of the corporation include Mohammed Salman Quraishi.
| ID | 9465022 |
| Business Number | 802841320 |
| Current Name | 9465022 CANADA INC. |
| Address | 20 Janda Crt Etobicoke ON M9W 0A4 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2015-10-05 |
| Dissolution Date | 2018-08-10 |
| Director Limits | 1-10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED SALMAN QURAISHI | 20 JANDA CRT, ETOBICOKE ON M9W 0A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2018-08-10 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2018-03-13 | 2018-08-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2015-10-05 | 2018-03-13 | Active / Actif |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED SALMAN QURAISHI | 20 JANDA CRT, ETOBICOKE ON M9W 0A4, Canada |
| Street Address |
20 JANDA CRT |
| City | ETOBICOKE |
| Province | ON |
| Postal Code | M9W 0A4 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10520853 Canada Inc. | 22 Janda Crt, Etobicoke, ON M9W 0A4 | 2017-12-01 |
| Gammerls Trading Incorporated | 33 Pedigree Mews, Toronto, ON M9W 0A4 | 2021-08-30 |
| 6766358 Canada Ltd. | 706 Queens Plate Dr, Across Woodbine Mall, Toronto, ON M9W 0A4 | 2007-05-04 |
| 15734312 Canada Corp. | 2 Frost King Ln, 2 Frost King Ln, ON M9W 0A4 | 2024-01-30 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Seroam Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-02-25 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Five Rivers Financial Inc. | 7003 Steeles Ave. West, Unit #10, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2008-12-19 |
| Conliva Foods Inc. | 18-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2012-12-11 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Pinktigr Media Inc. | 7-7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2015-03-11 |
| Iimswiss Corp. | 20-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2005-05-30 |
| Canada-India Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Vince Tours Limited | 13-7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2023-10-26 |
| 7221541 Canada Inc. | 7001, Steeles Avenue East, Unit 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2009-08-10 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Do you have more infomration about 9465022 Canada Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |