SENLIN FOREST ESCHOOL INC. is a federal corporation in Vancouver incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on July 22, 2016 with corporation #9840699, and dissolved on June 22, 2025. The current entity status is . The registered office location is at 481 East 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2. The directors of the corporation include Daniel Joe Chang, Zongying Zhou and Michael Joe Chang.
| ID | 9840699 |
| Business Number | 758805923 |
| Current Name | SENLIN FOREST ESCHOOL INC. |
| Address | 481 East 17th Avenue Vancouver BC V5V 1B2 |
| Act | Canada Business Corporations Act (CBCA) |
| Incorporation Date | 2016-07-22 |
| Dissolution Date | 2025-06-22 |
| Director Limits | 1-11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daniel Joe Chang | 606-8171 Saba Rd, Richmond BC V6Y 4B3, Canada |
| Zongying Zhou | 606-8171 Saba Rd, Richmond BC V6Y 4B3, Canada |
| Michael Joe Chang | 481 East 17th Avenue, Vancouver BC V5V 1B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 2025-06-22 | current | Dissolution - Section: 212. |
| Status | 2025-01-23 | 2025-06-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Status | 2023-03-30 | 2025-01-23 | Active / Actif |
| Status | 2023-02-17 | 2023-03-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Activity | 2017-06-01 | current | Financial Statement / États financiers - Section: . Statement Date: 2016-12-31. |
| Status | 2016-07-22 | 2023-02-17 | Active / Actif |
| Address | 2016-07-22 | 2017-06-01 | Daniel Chang, 201 - 8591 Westminster Highway, Richmond, BC V6X 3E2 |
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2022 | 2022-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2021 | 2021-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daniel Joe Chang | 606-8171 Saba Rd, Richmond BC V6Y 4B3, Canada |
| Zongying Zhou | 606-8171 Saba Rd, Richmond BC V6Y 4B3, Canada |
| Michael Joe Chang | 481 East 17th Avenue, Vancouver BC V5V 1B2, Canada |
| Street Address |
481 East 17th Avenue |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5V 1B2 |
| Country | CA |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8250235 Canada Inc. | 465 E. 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2012-07-13 |
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Super Computer Nerds Inc. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-06-26 |
| Sarabha Construction Inc. | 416 East 18th Avenue, Vancouver, BC V5V 1G1 | 2022-03-12 |
| Kitty Cat Productions (Vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-04-30 |
| Relic Bookkeeping Ltd. | 3572 Glen Drive, Apt 1306, Vancouver, BC V5V 0J6 | 2023-11-14 |
| Helmer Computing Corp. | Bsmt - 966 E 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1C3 | 2004-02-16 |
| Renegade Strategies Inc. | PH1-702, King Edward Ave East, Vancouver, BC V5V 0A9 | 2007-05-26 |
| Savage Veritas Films Ltd. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-05-02 |
| Fat Chance Records Inc. | 222 East 17th ave, Vancouver, BC V5V 1A7 | 2005-10-19 |
| Enspark Consulting Inc. | 78 E 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A2 | 2024-04-02 |
| Warrior's Gate Productions (Vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-04-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Gestion Forest & Kingsley Inc. · Forest & Kingsley Management Inc. | 12,755 42e Avenue, Riviere Des Prairie, Mtl, QC | 1984-03-20 |
| Bob Forest Systems Inc. · Les Systemes Bob Forest Inc. | 12 Montevideo, Kirkland, QC H9H 3X1 | 1977-12-07 |
| UnlimitED eSchool Inc. | 220 Duncan Mill Road, Toronto, ON M3B 3J5 | 2022-02-23 |
| Canada Eschool Inc. | 1033 Main Street West, Hamilton, ON L8S 1B7 | |
| Camionnage Dynamique Jean Forest Canada Inc. · Jean Forest Power Trucking Canada Inc. | 1006 Rue Bourassa, Rock Forest, QC J1N1C6 | 1987-04-08 |
| Forest Hill Fabrics Ltd. · Les Tissus Forest Hill Ltee | 1312 Amber Crescent, Oakville, ON | 1978-09-14 |
| Forest Gate Energy Inc. · ÉNergie Forest Gate Inc. | 261 MELVILLE Avenue, Westmout, QC H3Z 2J6 | 1999-06-25 |
| Canada Eschool Inc. | 921 Notre-Dame, P.O. Box:277, Embrun, ON K0A 1W0 | 2007-01-18 |
| Canadian Forest Navigation Co. Ltd. · Compagnie De Navigation Canadian Forest LtÉE | 800 Rene-Levesque Blvd. West, Suite 2300, Montreal, QC H3B 1X9 | 1976-04-14 |
| Canada OSSD eSchool Inc. | 530 Oxford Street West, Unit 6, London, ON N6H 1T6 | 2021-05-05 |
Do you have more infomration about Senlin Forest Eschool Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information. |