2073518 Ontario Inc. is a money service business registered with Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada (FINTRAC). The registration number is #M08230533. The business address is 60 Harlowe Road, Suite 11, Hamilton, ON L8W 3R6.
| Registration Number | M08230533 |
| Legal Business Name | 2073518 ONTARIO INC. Bilingual (English/French) / Bilingue (anglais/français) |
| Operate Name | MONEY MART |
| Address | 60 Harlowe Road, Suite 11 Hamilton ON L8W 3R6 |
| Telephone | 9053891157 |
| Registration Status | Ceased / Cessée |
| Registration Date | 2008-06-23 |
| Cessation Date | 2018-03-16 |
| Business Activity | Foreign exchange dealing / Opérations de change Issuing or redeeming money orders / Émission ou rachat de mandats |
| Incorporation Number | 002073518 |
| Address | 60 Harlowe Road, Suite 11 Hamilton ON L8W 3R6 |
| Incorporation Date | 2005-05-31 |
| Incorporation Jurisdiction | Provincial or territorial (Canada) / Provinciale ou territoriale (Canada) ON |
| Business Name | Address | Telephone | Registration Date |
|---|---|---|---|
| Justenna Enterprises Inc. · Money Mart | 11-60 Harlowe Rd, Hamilton, ON L8W 3R6 | 9053891157 | 2009-10-09 |
| 2042772 Ontario Inc. · Money Mart | 2a-450 Garrison Rd., Fort Erie, ON L2A 1N2 | 9058711234 | 2008-06-23 |
| 611282 N.B. Ltd. · Money Mart | 417 University Ave, Charlottetown, PE C1A 4N7 | 9028928111 | 2008-07-22 |
| Wheatland Investments Ltd. · Money Mart | 400-260 Harvey Avenue, Kelowna, BC V1Y 7X5 | 2508619311 ext. 25 | 2008-06-23 |
| Street Address |
60 HARLOWE ROAD, SUITE 11 |
| City | HAMILTON |
| Province | ON |
| Postal Code | L8W 3R6 |
| Country | CA |
| Business Name | Address | Telephone | Registration Date |
|---|---|---|---|
| Justenna Enterprises Inc. · Money Mart | 11-60 Harlowe Rd, Hamilton, ON L8W 3R6 | 9053891157 | 2009-10-09 |
| Business Name | Address | Telephone | Registration Date |
|---|---|---|---|
| Vellezerit Incorporated | 749 Stone Church Road East, Hamilton, ON L8W 1A9 | 6477879892 | 2021-10-12 |
| Morning Star Money Express Remit Corporation | 110 Eaglewood Drive, Hamilton, ON L8W 0B2 | 9056450454 | 2011-06-30 |
| Base Financial Technology Incorporated · Ratio Payments | 7 Ruby Street, Hamilton, ON L8W 2S6 | 2898384176 | 2023-02-24 |
| 1498674 Ontario Ltd · Rockland Variety | 1001 Rymal Rd E, Unit 4, Hamilton, ON L8W 3B7 | 9053188833 | 2009-12-04 |
| Business Name | Address | Telephone | Registration Date |
|---|---|---|---|
| Fuji Exchange Limited | 1 Hunter Street East Ground Floor, Hamilton, ON L8N 3W1 | 12097534573 | 2020-05-27 |
| Lonny Prime Limited | 155-2 King Street West Suite 170, Hamilton, ON L8P 4S0 | 12029459751 | 2020-06-03 |
| Best Trader Technology Limited | 1 Hunter Street East Ground Floor Hamilton, Hamilton, ON L8N 3W1 | 3107456258 | 2020-06-10 |
| Afroll Inc. · Afroll Money Transfer | 702-1900 Main St West, Hamilton, ON L8S 4R8 | 6043631771 | 2022-03-04 |
| Nino's | 6-781 Main Street East, Hamilton, ON L8M 1L3 | 5879660376 | 2021-05-25 |
| Easyswap Resources | 218 Springvalley Cresent, Hamilton, ON L9C 0B4 | 2899906944 | 2020-08-14 |
| Aajimatics Inc. | 305-175 Longwood Rd South, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2892960888 | 2020-07-29 |
| Poziom Canada Inc. · Salt Salt.Pe Saltpe | 1 James Street South 14th Floor, Hamilton, ON L8P 4R5 | 9867364208 | 2022-11-22 |
| Bello Fx Inc. | B-145 1/2 John St S., Hamilton, ON L8N 2C3 | 9058028075 | 2021-05-20 |
| Maxxma Integrated Services Ltd | 141 - 100 Quigley Road, Hamilton, ON L8K 6J1 | 4389892635 | 2021-04-26 |
| Find all businesses in the same city | |||
| Business Name | Address | Telephone | Registration Date |
|---|---|---|---|
| Tridanex Inc · Mini Cash Mart | Unit 11b - 1635 Lawrence Ave W, Toronto, ON M6L 3C9 | 4162432223 | 2009-02-04 |
| Ama'G Money Mart Inc. | 106-1123 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A9 | 6472428105 | 2020-03-31 |
| Itica Group Corp. · The Money Mart | 1614-701 Don Mills Rd, Toronto, ON M3C 1R8 | 4168282535 | 2013-02-11 |
| Bitcoin Mart Ltd. | 2700-225 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1N2 | 6474623855 | 2022-08-18 |
| Can Leaf Mart | Unit 50- 50 North Edgely Avenue, Toronto, ON M1K 1T7 | 4168299730 | 2013-10-10 |
| Dr. Money Mart Inc | 879 Sheppard Avenue West, Toronto, ON M3H 2T4 | 6476695915 | 2011-05-25 |
| 2210178 Ontario Ltd · Money Solutions | 175 Dundas St E, Unit 2, Toronto, ON M5A 1Z4 | 4163643456 | 2009-10-09 |
| 2259149 Ontario Inc. · Cash $ Mart | 2 James St N, Hamilton, ON L8R 2J9 | 9055311168 | 2010-10-15 |
| 2156578 Ontario Inc. · E-Global Money Exchange | 118 Seabreeze Ave, Thornhill, ON L4J 9H1 | 4163015288 | 2017-03-17 |
| 1526437 Ontario Inc · Cash Money | 1080 Memorial Avenue, Thunder Bay, ON P7B 4A3 | 8076233622 | 2008-06-23 |
Do you have more infomration about 2073518 Ontario Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes 20 thousand money services businesses and their agents registered with Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada (FINTRAC). The data contains information about registered individuals or entities engaged in the business of any of the following: foreign exchange dealing; remitting or transmitting funds by any means or through any person, entity or electronic funds transfer network; or issuing or redeeming money orders, traveller's cheques or other similar negotiable instruments except for cheques payable to a named person or entity. Each business is registered with registration number, business name, location and branches, current status, agents, registration date, etc.