Star Hair Stylists is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3641575. The business address is 1399 Queen St W, M6K. The service type is Nails.
| Establishment ID | 3641575 |
| Establishment Name | STAR HAIR STYLISTS |
| Address | 1399 Queen St W M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Nails (7017) |
| Inspection Date | 2019-12-02 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-0011140 |
| Operating Name | STAR HAIR STYLISTS |
| Client Name | TSAMIS, PANAGIOTA |
| Address | 1399 Queen St W Toronto ON M6K 1M3 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 1962-01-01 |
| Cancel Date | 2024-03-02 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-12-02 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-12-02 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-12-02 | Pass | Nails | |
| 2018-08-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-08-28 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-08-28 | Pass | Nails | |
| 2016-06-22 | Pass | Nails | |
| 2016-06-21 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-06-21 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
1399 QUEEN ST W |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Aq Barber & Hairstylist | 1502 Queen St W, ON M6R | Pass | 2018-04-05 |
| Mankind Grooming Studio for Men | 1398 Queen St W, Unit-1, Toronto, ON M6K | Pass | 2016-06-21 |
| Tim's Barber | 6 Macdonell Ave, Toronto, ON M6R | Pass | 2018-11-28 |
| Rolda & Owen Salon | 1524 Queen St W, ON M6R | Pass | 2019-12-02 |
| Wartooth Tattoo | 1604 Queen St W, ON M6R | Pass | 2019-06-28 |
| Linda Cameo Hair Design | 1318 Queen St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-12-21 |
| Noble Studio 101 | 46 Noble St, ON M6K | Pass | 2018-11-14 |
| Virgo Beauty Salon | 138 Dowling Ave, ON M6K | Pass | 2019-12-10 |
| Fringe | 1336 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-02-07 |
| Top Coat Nail Salon | 1450 Queen St W, ON M6K | Pass | 2018-05-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Brunet Hair Salon | 150 Dunn Ave, 3rd Floor, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Colosseum Hair Stylists | 4923 Bathurst St, ON M2R | Pass | 2019-05-01 |
| Carousel Hair Stylists | 2956 Danforth Ave, ON M4C | Pass | 2019-09-11 |
| Hair Star | 666 Markham Rd, ON M1H | Pass | 2019-03-05 |
| Hair Star | 1088 Victoria Park Ave, Toronto, ON M4B | Pass | 2019-01-15 |
| Star Beauty & Hair Salon Inc | 1415 Kennedy Rd, Unit-10, ON M1P | Pass | 2019-03-08 |
| Star Nails | 442 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Star Nail Spa | 3200 Dufferin St, Unit-13b, Toronto, ON M6A | Pass | 2019-01-15 |
| Cleopatra Five Star | 1040 Pape Ave, ON M4K | Pass | 2020-02-18 |
| The One Star Hair Salon | 1742 Victoria Park Ave, ON M1R | Pass | 2020-02-05 |
| Five Star | 5879 Leslie St, ON M2H | Pass | 2020-01-13 |
Do you have more infomration about Star Hair Stylists? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.