Beauty Hall Skin Care Centre is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3642241. The business address is 19 Milliken Blvd, Unit-C9, M1V. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3642241 |
| Establishment Name | BEAUTY HALL SKIN CARE CENTRE |
| Address | 19 Milliken Blvd Unit-C9 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-10-24 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4978713 |
| Operating Name | BEAUTY HALL SKIN CARE CENTRE |
| Client Name | BEAUTY HALL SALON INC |
| Address | 19 Milliken Blvd, C9 Toronto ON M1V 4A2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-10-18 |
| Cancel Date | 2024-12-02 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-10-24 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-11-30 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-04-11 | Pass | Aesthetics |
| Street Address |
19 MILLIKEN BLVD UNIT-C9 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Salon Kreative | 2780 Kennedy Rd, ON M1T | Pass | 2019-03-28 |
| Hair Flash Salon & Spa | 3276 Midland Ave, Unit-C-101, ON M1V | Pass | 2017-08-16 |
| R & T Health Clinic | 2950 Kennedy Rd, Unit-2, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-01-15 |
| Yiren Wellness Centre | 3262 Midland Ave, Unit-E112, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-05-02 |
| R K S Beauty Salon and Video | 3852 Finch Ave E, Unit-G09, ON M1T | Pass | 2020-01-24 |
| Hair City | 2950 Kennedy Rd, Unit-10, ON M1V | Pass | 2019-10-11 |
| Protege School | 4040 Finch Ave E, Unit-Ll1-Ll8, ON M1S | Pass | 2020-01-24 |
| Rks Salon & Video | 3852 Finch Ave E, Unit-G09, Toronto, ON M1T | Pass | 2018-10-03 |
| Healthy Root Clinic | 2950 Kennedy Rd, Unit-2, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-05-31 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Energy Hair Salon | 3280 Midland Ave, Unit-12, ON M1V | Pass | 2020-01-29 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| Hong Kee Hair Design | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a33, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Yee Hong Hair Salon | 2311 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-12-12 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Skin Care Centre | 208 Bloor St W, Unit-906, ON M5S | Pass | 2019-09-25 |
| La Roche Skin & Beauty Care | 257 Willard Ave, Flr-2, B, ON M6S | Pass | 2020-01-15 |
| Ukrainian Canadian Care Centre | 60 Richview Rd, ON M9A | Pass | 2019-12-04 |
| Herme's Beauty & Skin Care Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a30-2a31, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| W Skin Care | 67 Portland St, Unit-200, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| Fine Skin Care | 28 Finch Ave W, Unit-109, ON M2N | Pass | 2020-02-19 |
| Gj Skin Care | 91 Rylander Blvd, Unit-19, ON M1B | Pass | 2018-03-15 |
| Emilia Skin and Bodyemilia Skin & Body Care | 70 Yorkville Ave, Unit-Ur5, Toronto, ON M5R | Pass | 2019-06-25 |
| La Roche Skin & Beauty Care | 257b Willard Ave, 2nd Floor B, Toronto, ON M6S | Pass | 2019-02-06 |
| Tony Stacey Centre for Veterans Care | 59 Lawson Rd, ON M1C | Pass | 2019-12-18 |
Do you have more infomration about Beauty Hall Skin Care Centre? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.