Joan's Beauty Salon is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3642347. The business address is 1693 Dundas St W, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3642347 |
| Establishment Name | JOAN'S BEAUTY SALON |
| Address | 1693 Dundas St W M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-02-26 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3003713 |
| Operating Name | JOAN'S BEAUTY SALON |
| Client Name | STEPHENS, DOROTHY AGATHA |
| Address | 1693 Dundas St W Toronto ON M6K 1V2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 1997-03-06 |
| Cancel Date | 2022-06-05 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-02-26 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-11-21 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-04-07 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
1693 DUNDAS ST W |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Salon Leal | 1683 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2018-11-30 |
| The Proudest Pony Hair & Co | 1246 College St, ON M6H | Pass | 2019-11-06 |
| Under My Thumb | 1162 College St, Toronto, ON M6H | Pass | 2017-05-26 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Under My Thumb Tattoos | 1162 College St, ON M6H | Pass | 2019-09-10 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Salon Soap | 1669 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2018-11-21 |
| La Belle Nails and Spa | 1609 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-03-17 |
| Luma Hair Design | 1604 Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-03-08 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Province Apothecary | 1554 Dundas St W, Side Door, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| La Belle Nails and Spa | 1609 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-03-17 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Brunet Hair Salon | 150 Dunn Ave, 3rd Floor, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| D & L Beauty Salon | 355 Albion Rd, ON M9W | Pass | 2019-04-12 |
| The Bay Beauty Salon | 44 Bloor St E, Flr-2, Toronto, ON | Pass | 2017-09-22 |
| J J Beauty Salon | 6176 Yonge St, ON M2M | Pass | 2019-05-06 |
| Y&S Beauty Salon | 3249 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2019-06-12 |
| Beauty Salon 624 | 624 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2018-02-28 |
| Le May Beauty & Salon | 466 Sherbourne St, ON M4X | Pass | 2019-10-10 |
| Beauty Salon | 306 Finch Ave E, Unit-42, ON M2N | Pass | 2017-05-04 |
| Jtp Beauty Salon | 40 Bell Estate Rd, ON M1L | Pass | 2019-10-04 |
| Misty Beauty Salon | 395 Donlands Ave, ON M4J | Pass | 2019-10-11 |
| Nhk Beauty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-8, ON M1K | Pass | 2019-07-10 |
Do you have more infomration about Joan's Beauty Salon? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.