New Images Unisex & Hair Design is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3642645. The business address is 2466 Eglinton Ave E, Unit-11, M1K. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3642645 |
| Establishment Name | NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN |
| Address | 2466 Eglinton Ave E Unit-11 M1K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-11-02 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3010683 |
| Operating Name | NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN |
| Client Name | NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN INC |
| Address | 2466 Eglinton Ave E #11 Toronto ON M1K 5J8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 1997-08-21 |
| Establishment Name | Establishment Name | Address | Service Type | Inspection Date |
|---|---|---|---|---|
| NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN | NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN | 2466 Eglinton Ave E, Unit-11, M1K | Aesthetics | 2019-11-02 |
| NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN | NEW IMAGES UNISEX & HAIR DESIGN | 2466 Eglinton Ave E, Unit-11, Toronto, M1K | Aesthetics | 2018-06-30 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-11-02 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-11-02 | Pass | Nails | |
| 2019-10-22 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-06-30 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-06-30 | Pass | Nails | |
| 2018-06-21 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-03-17 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-03-17 | Pass | Nails | |
| 2017-03-01 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
2466 EGLINTON AVE E UNIT-11 |
| Postal Code | M1K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lavi Nails & Spa | 2526 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-06-29 |
| Cut Creator 2 | 810 Midland Ave, ON M1K | Pass | 2020-02-26 |
| Adam & Eve Total Body Perfection Inc. | 2555 Eglinton Ave E, Unit-7, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-12-17 |
| Cerleen Hair Salon | 2495 Eglinton Ave E, Unit-1, ON M1K | Pass | 2019-10-03 |
| Hq Wax Bar | 2555 Eglinton Ave E, Unit-2a, Toronto, ON M1K | Pass | 2017-06-27 |
| Nhk Beauty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-8, ON M1K | Pass | 2019-07-10 |
| Super D's Unisex Hair Care | 2555 Eglinton Ave E, Unit-7, Toronto, ON M1K | Pass | 2017-06-27 |
| Hair Joy | 2432 Eglinton Ave E, Unit-4, ON M1K | Pass | 2019-09-18 |
| Liberty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-25 |
| Hq Spa Services | 2555 Eglinton Ave E, Unit-2a, ON M1K | Pass | 2020-02-28 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Palms Beauty Salon & Spa | 2623 Eglinton Ave E, Unit-10, ON M1K | Pass | 2019-10-16 |
| Lavi Nails and Spa | 2526 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-17 |
| Theressa Hair and Beauty | 2677 Eglinton Ave E, Unit-6, ON M1K | Pass | 2019-10-16 |
| Elevated Fades | 450 Kennedy Rd, Unit-2, ON M1K | Pass | 2020-02-11 |
| Hq Spa Services | 2555 Eglinton Ave E, Unit-2a, ON M1K | Pass | 2020-02-28 |
| Amore Hair Design | 582 Danforth Rd, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-03 |
| Luxury Hair Salon West Indian Hair Stylist | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-21 |
| Hair Garden | 2363 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-10 |
| Fantasy Nails & Spa | 1067 Midland Ave, ON M1K | Pass | 2019-12-09 |
| Cerleen Hair Salon | 2495 Eglinton Ave E, Unit-1, ON M1K | Pass | 2019-10-03 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair By Lina L. Unisex | 1003 Bloor St W, ON M6H | Pass | 2018-11-23 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| Lisa's Unisex Hair Design | 322 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-03-12 |
| Nice Look Unisex Hair Design &Skin Care | 145 Marlee Ave, Unit-D, Toronto, ON M6B | Pass | 2018-02-02 |
| Hair Care Unisex Stylist | 6452 Yonge St, ON M2M | Pass | 2019-02-14 |
| The Hair Shop Unisex | 1515 Birchmount Rd, Unit-2, ON M1P | Pass | 2019-11-05 |
| D'Cut Unisex & Family Hair Salon | 207 Galloway Rd, Unit-101, ON M1E | Pass | 2019-02-06 |
| Wisps Unisex Hair Salon | 362 The East Mall, Toronto, ON M9B | Pass | 2018-07-06 |
| Images Hair Design | 1193 Birchmount Rd, Toronto, ON M1P | Pass | 2019-02-11 |
| Nice Look Unisex Hair Design & Skin Care | 145 Marlee Ave, Unit-D, ON M6B | Pass | 2019-04-08 |
Do you have more infomration about New Images Unisex & Hair Design? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.