On Top Design Nail is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3643060. The business address is 2900 Warden Ave, Unit-131b, M1W. The service type is Nails.
| Establishment ID | 3643060 |
| Establishment Name | ON TOP DESIGN NAIL |
| Address | 2900 Warden Ave Unit-131b M1W |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Nails (7017) |
| Inspection Date | 2019-03-22 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4534388 |
| Operating Name | ON TOP DESIGN NAIL |
| Client Name | YU,PING/ZHANG,XUGUANG |
| Address | 2900 Warden Ave, #131b Toronto ON M1W 2S8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2015-04-14 |
| Cancel Date | 2019-04-15 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-03-22 | Pass | Nails | |
| 2019-03-20 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-03-20 | Conditional | Nails | Infraction Type: Items & equipment are in good repair. Action: Notice to Comply. |
| 2019-03-20 | Conditional | Nails | Infraction Type: Single-use items used on one client only. Action: Notice to Comply. |
| 2019-03-20 | Conditional | Nails | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| 2018-01-09 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-01-09 | Pass | Nails | |
| 2016-03-14 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-03-14 | Pass | Nails |
| Street Address |
2900 WARDEN AVE UNIT-131B |
| Postal Code | M1W |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| On Top Nail Design | 2900 Warden Ave, Unit-131b, ON M1W | Pass | 2019-04-11 |
| Nails for You | 2900 Warden Ave, Unit-151, ON M1W | Pass | 2019-03-20 |
| Bridalwood Nail Spa | 2900 Warden Ave, Unit-131b, ON M1W | Pass | 2019-11-28 |
| Beautique Bar | 2900 Warden Ave, Unit-244, ON M1W | Pass | 2019-03-20 |
| Bright Eyes Spa | 2900 Warden Ave, Unit-135, ON M1W | Pass | 2019-03-20 |
| Bevel Hair Salon | 2900 Warden Ave, Unit-139, ON M1W | Pass | 2019-07-18 |
| The Ultimate Cut | 2900 Warden Ave, Unit-152, ON M1W | Pass | 2019-06-28 |
| A Boss Salon Inc | 2900 Warden Ave, Unit-128, ON M1W | Pass | 2019-03-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Show | 3245 Finch Ave E, Unit-A4, ON M1W | Pass | 2019-05-30 |
| Happy Hair Salon | 3430 Finch Ave E, Unit-2, ON M1W | Pass | 2019-10-07 |
| Hair King | 3245 Finch Ave E, Unit-A4, Toronto, ON M1W | Pass | 2017-09-22 |
| Aarti's Parlour (Spa and Hair) | 3268 Finch Ave E, Unit-4a, Toronto, ON M1W | Pass | 2018-11-20 |
| Finch Physiotherapy Clinic | 3245 Finch Ave E, Unit-2, ON M1W | Pass | 2019-09-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Happy Hair Salon | 3430 Finch Ave E, Unit-2, ON M1W | Pass | 2019-10-07 |
| Professional Beauty Services | 3601 Victoria Park Ave, Unit-300, ON M1W | Pass | 2020-01-29 |
| Pro Hair Care | 2942 Finch Ave E, Unit-121, Toronto, ON M1W | Pass | 2019-12-12 |
| Michael & Sal Hair Care Centre | 25 Glendinning Ave, Unit-23, ON M1W | Pass | 2019-10-02 |
| Betty's Hair Salon | 241 Timberbank Blvd, ON M1W | Pass | 2019-11-01 |
| One, Two, Three Hair Salon | 3063 Pharmacy Ave, ON M1W | Pass | 2019-10-02 |
| All In Hair Salon | 325 Bamburgh Crcl, Unit-A110, ON M1W | Pass | 2019-12-19 |
| Hair Show | 3245 Finch Ave E, Unit-A4, ON M1W | Pass | 2019-05-30 |
| Golden Beauty Salon & Med Spa Inc | 2539 Pharmacy Ave, ON M1W | Pass | 2019-08-07 |
| Tina's Nail | 2950 Birchmount Rd, 8, ON M1W | Pass | 2019-10-02 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Moc Nail and Spa | 2046 Avenue Rd, Toronto, ON M5M | Pass | 2018-09-18 |
| On Top Nail Design | 2900 Warden Ave, Unit-131b, ON M1W | Pass | 2019-04-11 |
| On Top Nail Art | 700 Lawrence Ave W, Unit-212, ON M6A | Pass | 2019-04-30 |
| Cys Nail Spa | 4136 Bathurst St, Toronto, ON M3H | Pass | 2018-09-17 |
| New You Nail and Hair Design | 1451 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2020-01-09 |
| Top Nail Spa | 68 Yorkville Ave, Unit-104b, ON M5R | Pass | 2019-12-19 |
| P & L Hair Design | 478 Dundas St W, Flr-2, ON M5T | Pass | 2018-09-04 |
| Guy's Hair Design | 258 Durie St, ON M6S | Pass | 2019-11-28 |
| J and E Hair Design | 4271 Sheppard Ave E, Unit-18, ON M1S | Pass | 2020-02-12 |
| Nail Fix In The 6ix | 108 Corporate Dr, Unit-20, ON M1H | Pass | 2019-11-08 |
Do you have more infomration about On Top Design Nail? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.