Hammam Spa is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3643894. The business address is 602 King St W, M5V. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3643894 |
| Establishment Name | HAMMAM SPA |
| Address | 602 King St W M5V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-11-28 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4980753 |
| Operating Name | HAMMAM SPA |
| Client Name | HAMMAM SPA INC |
| Address | 2901 Bayview Ave #132 Toronto ON M2K 1E6 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-11-28 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-11-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-11-28 | Pass | Nails | |
| 2018-03-15 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-03-15 | Pass | Nails | |
| 2016-04-19 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-04-19 | Pass | Nails |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hammam Spa | 2901 Bayview Ave, Unit-132, ON M2K | Pass | 2019-10-24 |
| Street Address |
602 KING ST W |
| Postal Code | M5V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Just Tattoos | 569 King St W, 3rd, Toronto, ON M5V | Pass | 2019-01-15 |
| W Skin Care | 67 Portland St, Unit-200, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| H and Co Salon | 83 Portland St, ON M5V | Pass | 2018-11-09 |
| Smoke Signals Designs & Tattoo | 25 Stewart St, Unit-113, ON M5V | Pass | 2019-07-24 |
| The Local Barber and Company | 449 Adelaide St W, ON M5V | Pass | 2020-01-21 |
| Studio 67 | 67 Portland St, ON M5V | Pass | 2018-11-09 |
| Body Blitz Spa | 471 Adelaide St W, ON M5V | Pass | 2019-09-17 |
| Sugar Toronto | 626 King St W, Unit-300, ON M5V | Pass | 2019-11-28 |
| Blo Blow Dry Bar | 626 King St W, 102, ON M5V | Pass | 2019-07-23 |
| Her Majesty's Pleasure | 560 King St W, Unit-2b, Toronto, ON M5V | Pass | 2019-01-21 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| N Bar | 75 Queens Wharf Rd, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-05 |
| Pure + Simple Natural Skin Health Spa | 725 King St W, ON M5V | Pass | 2020-02-11 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| Harbour Nails | 600 Fleet St, Unit-13, ON M5V | Pass | 2020-03-04 |
| 550 Nail Bar | 550 Front St W, 63 - 64, ON M5V | Pass | 2020-02-19 |
| Sculpture Nails and Spa | 390 Queens Quay W, Unit-105, ON M5V | Pass | 2020-03-03 |
| Comfort Nails | 561 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-02-28 |
| Loft Nail Studio | 250 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-31 |
| Anu Beauty Nails & Spa | 259 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Room1six | 16 Blue Jays Way, Unit-A9, ON M5V | Pass | 2020-02-20 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Miraj Hammam Spa | 180 University Ave, Flr-5, ON M5H | Pass | 2018-11-30 |
Do you have more infomration about Hammam Spa? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.