Rachel's Nail Nook is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3644048. The business address is 3539 Bathurst St, M6A. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3644048 |
| Establishment Name | RACHEL'S NAIL NOOK |
| Address | 3539 Bathurst St M6A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-08-06 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4536124 |
| Operating Name | RACHEL'S NAIL NOOK |
| Client Name | KIM, KYUNG HEE |
| Address | 3539 Bathurst St Toronto ON M6A 2C7 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2015-05-30 |
| Cancel Date | 2023-07-08 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-08-06 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-08-06 | Pass | Nails | |
| 2018-06-25 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-06-25 | Pass | Nails | |
| 2017-05-02 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-05-02 | Pass | Nails | |
| 2016-03-07 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-03-07 | Pass | Nails |
| Street Address |
3539 BATHURST ST |
| Postal Code | M6A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Nails 4 You | 3381 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-10-18 |
| I Barbieri Barber Shop | 3524 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-01-31 |
| Cute Cuticles Nails & Spa | 3335 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-03-11 |
| Be Princess Today- Mobile Spa | 3546 Bathurst St, 205, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-06-05 |
| Lashworth Canada | 3381 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-10-18 |
| Evelin's Salon | 3546 Bathurst St, Unit-205, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-05-11 |
| La Mode Hair Stylist | 3557 Bathurst St, Unit-1, ON M6A | Pass | 2019-10-17 |
| Dani's Hair Studio | 3381 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-10-18 |
| Lerma's Beauty Salon Inc | 3689 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-08-08 |
| House of Ronnie D | 3546 Bathurst St, Unit-101, ON M6A | Pass | 2019-11-08 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Better U Esthetics | 783 Lawrence Ave W, Unit-6, ON M6A | Pass | 2019-12-03 |
| Rocco Barber Shop | 785 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| Donato Salon and Spa | 3401 Dufferin St, Unit-182, ON M6A | Pass | 2020-01-21 |
| I Barbieri Barber Shop | 3524 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-01-31 |
| Leopolis Ink | 3337 Bathurst St, Flr-2 Unit-1, ON M6A | Pass | 2019-10-30 |
| Antica Barber Shop | 185 Bridgeland Ave, 114, ON M6A | Pass | 2019-11-07 |
| Buff Nail Lounge | 3379 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-11-01 |
| 3rd Dimension | 3200 Dufferin St, Unit-28b, ON M6A | Pass | 2020-02-14 |
| Lawrence Nails | 711a Lawrence Ave W, Unit-A, ON M6A | Pass | 2019-10-23 |
| Ellie Salon | 3546 Bathurst St, 205, ON M6A | Pass | 2020-01-30 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Top Nail Spa | 68 Yorkville Ave, Unit-104b, ON M5R | Pass | 2019-12-19 |
| C & E Shiny Nail Spa | 1244 Lawrence Ave E, Unit-3, ON M3A | Pass | 2019-06-24 |
| Cys Nail Spa | 4136 Bathurst St, Toronto, ON M3H | Pass | 2018-09-17 |
| Nail Fix In The 6ix | 108 Corporate Dr, Unit-20, ON M1H | Pass | 2019-11-08 |
| Nail-I-Sm | 5124 Dundas St W, ON M9A | Pass | 2019-09-27 |
| Rachel's Nail Art | 1547 Steeles Ave E, ON M2M | Pass | 2019-10-22 |
| Polish'D Nail Bar | 130 King St W, Unit-10, ON M5X | Pass | 2019-03-12 |
| On Top Design Nail | 2900 Warden Ave, Unit-131b, ON M1W | Pass | 2019-03-22 |
| Nail for You | 1168 Bay St, ON M5S | Pass | 2019-11-12 |
| Moc Nail and Spa | 2046 Avenue Rd, Toronto, ON M5M | Pass | 2018-09-18 |
Do you have more infomration about Rachel's Nail Nook? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.