Friends is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3644364. The business address is 705b Lawrence Ave W, M6A. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3644364 |
| Establishment Name | FRIENDS |
| Address | 705b Lawrence Ave W M6A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-10-23 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3503063 |
| Operating Name | FRIENDS |
| Client Name | GORKOV, MIKHAIL G |
| Address | 705b Lawrence Ave W Toronto ON M6A 1B4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2006-05-23 |
| Cancel Date | 2021-10-21 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-10-23 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-11-16 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-09-28 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
705B LAWRENCE AVE W |
| Postal Code | M6A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Premier Hair Salon | 700 Lawrence Ave W, Unit-215, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-02-21 |
| Lawrence Nails | 705 Lawrence Ave W, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-11-13 |
| Milan Hair Studios | 700 Lawrence Ave W, Unit-108, ON M6A | Pass | 2019-08-29 |
| Lawrence Nails | 711a Lawrence Ave W, Unit-A, ON M6A | Pass | 2019-10-23 |
| Canadian Beauty College | 700 Lawrence Ave W, 450, ON M6A | Pass | 2019-08-29 |
| Jewels By Koby Ltd. | 700 Lawrence Ave W, Unit-137, ON M6A | Pass | 2019-04-30 |
| Century Nails | 703 Lawrence Ave W, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-01-11 |
| New York New York | 700 Lawrence Ave W, Unit-107, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-09-06 |
| Premier Hair Centre | 700 Lawrence Ave W, Unit-215, ON M6A | Pass | 2019-08-29 |
| On Top Nail Art | 700 Lawrence Ave W, Unit-212, ON M6A | Pass | 2019-04-30 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Beauty Biz Academy | 16 Orfus Rd, Unit-205, ON M6A | Pass | 2020-02-07 |
| Buff Nail Lounge | 3379 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-11-01 |
| Dani's Hair Studio | 3381 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-10-18 |
| Better U Esthetics | 783 Lawrence Ave W, Unit-6, ON M6A | Pass | 2019-12-03 |
| 3rd Dimension | 3200 Dufferin St, Unit-28b, ON M6A | Pass | 2020-02-14 |
| Ellie Salon | 3546 Bathurst St, 205, ON M6A | Pass | 2020-01-30 |
| Sassi Nailz | 789 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| Oksana Aesthetics | 705 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-11-18 |
| Ultimate Cuts | 3333 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-03-03 |
| Simplicity Nails | 3255 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2020-02-06 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Friends Salon | 1555 Dupont St, ON M6P | Pass | 2020-01-28 |
Do you have more infomration about Friends? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.