B. Suite is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3644780. The business address is 132 Atlantic Ave, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3644780 |
| Establishment Name | B. SUITE |
| Address | 132 Atlantic Ave M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-09-13 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3962323 |
| Operating Name | B. SUITE |
| Client Name | DELL'ELCE, MARCO |
| Address | 132 Atlantic Ave Toronto ON M6K 1X9 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2010-04-16 |
| Cancel Date | 2015-07-17 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-09-13 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-10-17 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-04-27 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
132 ATLANTIC AVE |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sugar Dolls | 132 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2018-10-17 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Beauty Room | 39 Mowat Ave, ON M6K | Pass | 2019-10-01 |
| L Studio Salon and Spa | 39 Mowat Ave, ON M6K | Pass | 2019-10-01 |
| Eye Love Beauty | 988 Queen St W, ON M6J | Pass | 2019-07-17 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Tattoo By Ben Ackerman | 65 Jefferson Ave, Unit-201, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-11-23 |
| Laya Spa and Yoga | 986 Queen St W, ON M6J | Pass | 2018-11-08 |
| De Makeover Place | 33 Lisgar St, ON M6J | Pass | 2019-11-29 |
| Town Barber | 1158 Queen St W, Unit-B, ON M6J | Pass | 2019-11-29 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Sekai Nail & Beauty Bar | 968 Queen St W, ON M6J | Pass | 2020-02-13 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Star Hair Stylists | 1399 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-12-02 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Karen Vu Studio | 1239 Queen St W, Unit-202, ON M6K | Pass | 2019-12-19 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| La Belle Nails and Spa | 1609 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-03-17 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
Do you have more infomration about B. Suite? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.