Pro You Salon is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3644839. The business address is 668 Silver Star Blvd, Unit-215, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3644839 |
| Establishment Name | PRO YOU SALON |
| Address | 668 Silver Star Blvd Unit-215 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-09-10 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3486559 |
| Operating Name | PRO YOU SALON |
| Client Name | PRO YOU SALON LTD |
| Address | 668 Silver Star Blvd #215 Toronto ON M1V 5N1 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2004-12-17 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-09-10 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-04-07 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-04-03 | Conditional | Barbering & Hairdressing | Infraction Type: Semi-critical items maintained in a sanitary manner before use. Action: Notice to Comply. |
| 2017-04-03 | Conditional | Barbering & Hairdressing | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| Street Address |
668 SILVER STAR BLVD UNIT-215 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Hair Mechanics | 668 Silver Star Blvd, Unit-205, ON M1V | Pass | 2019-07-05 |
| Skyer Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-216, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Vogue Artis | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a1-1a3, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-07-19 |
| Yanjia Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a32, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-16 |
| Tn1 Nail Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e15 & 1e16, ON M1V | Pass | 2019-08-15 |
| Lovely Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e20, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-03-01 |
| Lucifer Hair Dressers | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a28, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-03-02 |
| Yeong Tattoo | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| In Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit 1b-22, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-05-09 |
| Salon Plus Hair & Nail Collection | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d20, 22, 2, ON M1V | Pass | 2018-02-28 |
| Dream Beauty Spa | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a9-1a11, ON M1V | Pass | 2019-08-12 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hong Kee Hair Design | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a33, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Hair Comfort | 5631 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Silky Hair Salon | 5661 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-02-13 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| Brim Salon | 5005 Steeles Ave E, Unit-209, ON M1V | Pass | 2020-02-27 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Yee Hong Hair Salon | 2311 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-12-12 |
| Artisan Spa & Laser Centre | 5651 Steeles Ave E, Unit-11, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| La Salon and Spa | 3069 Lake Shore Blvd W, Unit-101, ON M8V | Pass | 2020-02-13 |
| Dat Salon | 984 Queen St W, ON M6J | Pass | 2018-10-31 |
| Salon 350 | 350 Pape Ave, ON M4M | Pass | 2019-03-28 |
| Salon @ May | 2351 Kennedy Rd, Unit-107, ON M1T | Pass | 2019-04-26 |
| P & H Salon & Spa | 75 King St E, Toronto, ON M5C | Pass | 2017-12-08 |
| B & M Salon | 26 Wellington St E, Unit-102, ON M5E | Pass | 2019-03-25 |
| Qi Salon | 37 King St E, Unit-2, ON M5C | Pass | 2019-07-04 |
| Jj Salon & Spa | 1098 Bloor St W, ON M6H | Pass | 2019-04-11 |
| 592 Salon and Spa | 106 Humber College Blvd, Unit-6, ON M9V | Pass | 2019-05-01 |
| Salon G & A | 1245 Dupont St, Toronto, ON M6H | Pass | 2017-07-18 |
Do you have more infomration about Pro You Salon? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.