Hair Mechanics is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3644840. The business address is 668 Silver Star Blvd, Unit-205, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3644840 |
| Establishment Name | HAIR MECHANICS |
| Address | 668 Silver Star Blvd Unit-205 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-07-05 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4954028 |
| Operating Name | HAIR MECHANICS |
| Client Name | 1091533 ONTARIO LTD |
| Address | 668 Silver Star Blvd #205 Toronto ON M1V 5N1 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-07-18 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-07-05 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-02-07 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-04-07 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
668 SILVER STAR BLVD UNIT-205 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Skyer Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-216, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| Pro You Salon | 668 Silver Star Blvd, Unit-215, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Corner | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d2 and 1d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| In Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit 1b-22, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-05-09 |
| Lucifer Hair Dressers | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a28, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-03-02 |
| Salon Plus Hair & Nail Collection | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d20, 22, 2, ON M1V | Pass | 2018-02-28 |
| Lovely Beauty Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a20-1a21, ON M1V | Pass | 2019-03-27 |
| A's Beauty House | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d28, ON M1V | Pass | 2019-06-04 |
| Yanjia Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a32, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-16 |
| Rickyanmy Mak Beauty | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d-27, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-11-09 |
| Dream Beauty Spa | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a9-1a11, ON M1V | Pass | 2019-08-12 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Energy Hair Salon | 3280 Midland Ave, Unit-12, ON M1V | Pass | 2020-01-29 |
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Edwin Hair Salon | 11 Ivy Bush Ave, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-12-20 |
| Next Hair Studio | 4915 Steeles Ave E, Unit-9, ON M1V | Pass | 2019-12-03 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| Hair Comfort | 5631 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Roy's Hair | 848 Sheppard Ave W, ON M3H | Pass | 2019-04-24 |
| Hair To Hair | 816 The Queensway, ON M8Z | Pass | 2019-03-19 |
| Hair & Now Hair Design | 209 Ellesmere Rd, Unit-3, ON M1R | Pass | 2020-02-21 |
| Hair Centre Chic On Hair | 6506 Yonge St, Unit-Se3, ON M2M | Pass | 2019-11-14 |
| Fl'Hair Unisex Hair Care | 250 The East Mall, Unit-235, ON M9B | Pass | 2019-08-19 |
| Ns Hair & Spa | 305 Port Union Rd, Unit-10, ON M1C | Pass | 2019-11-14 |
| Hair Tim | 2918 Sheppard Ave E, ON M1T | Pass | 2019-06-18 |
| Hair Love Studio By Lb Hair Inc | 132 Redpath Ave, ON M4P | Pass | 2018-10-24 |
| Hair J | 3854 Bathurst St, ON M3H | Pass | 2019-07-04 |
| Just In Hair Art | 4438 Sheppard Ave E, Unit-105, ON M1S | Pass | 2019-12-05 |
Do you have more infomration about Hair Mechanics? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.