Hair Transformations By Cole is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3645059. The business address is 1699 Dundas St W, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3645059 |
| Establishment Name | HAIR TRANSFORMATIONS BY COLE |
| Address | 1699 Dundas St W M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-02-26 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3838914 |
| Operating Name | HAIR TRANSFORMATIONS BY COLE |
| Client Name | COLE, DELIA M |
| Address | 1699 Dundas St W Toronto ON M6K 1V2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2008-09-10 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-02-26 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-11-21 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-11-23 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
1699 DUNDAS ST W |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| The Pantyhose Barber | 1572 Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2016-10-20 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Bill Mcmurray Hair Salon (Ltc) | 180 Sheridan Ave, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-08-10 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Gj Passion Hair Salon and Services | 1555b Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-11-22 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Under My Thumb Tattoos | 1162 College St, ON M6H | Pass | 2019-09-10 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Star Hair Stylists | 1399 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-12-02 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Luma Hair Design Unisex Salon | 1604 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2019-11-29 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Virgo Beauty Salon | 138 Dowling Ave, ON M6K | Pass | 2019-12-10 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Centre Chic On Hair | 6506 Yonge St, Unit-Se3, ON M2M | Pass | 2019-11-14 |
| Hair Love Studio By Lb Hair Inc | 132 Redpath Ave, ON M4P | Pass | 2018-10-24 |
| More Than A Hair Cut Inc. | 1543 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2019-09-19 |
| Yu Yu Hair | 2680 Lawrence Ave E, Unit-109, ON M1P | Pass | 2019-06-12 |
| Hair Plus Men's Hair Stylists | 2721 Jane St, Unit-10, Toronto, ON M3L | Pass | 2018-07-11 |
| L & H Hair | 162 Bennett Rd, ON M1E | Pass | 2019-02-26 |
| Hair Ci Ci | 80 Ellesmere Rd, Unit-9 & 10, ON M1R | Pass | 2019-05-28 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Hair J | 1271 York Mills Rd, Unit-E2, ON M3A | Pass | 2019-06-24 |
Do you have more infomration about Hair Transformations By Cole? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.