Lina's Beauty Salon is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3645322. The business address is 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, Toronto, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3645322 |
| Establishment Name | LINA'S BEAUTY SALON |
| Address | 4779 Steeles Ave E Unit-B01 Toronto M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2016-03-22 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4647192 |
| Operating Name | LINA'S BEAUTY SALON |
| Client Name | CHUNG, LINA |
| Address | 4779 Steeles Ave E, B01 Toronto ON M1V 4S5 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2016-03-29 |
| Cancel Date | 2018-04-05 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2016-03-22 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lina's Beauty Salon | 1463 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2020-02-20 |
| Street Address |
4779 STEELES AVE E UNIT-B01 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Good Spa | 4779 Steeles Ave E, Unit-B08, ON M1V | Pass | 2019-04-17 |
| Ingo Beauty and Wellness | 4779 Steeles Ave E, Unit-B05, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| D.D.S. Health Centre | 4779 Steeles Ave E, Unit-B09, ON M1V | Pass | 2017-04-28 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Instyle Hair Design | 4779 Steeles Ave E, Unit-B02, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Markham Premium Cosmetic Centre | 4779 Steeles Ave E, Unit-B08, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-10-07 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Pro You Salon | 668 Silver Star Blvd, Unit-215, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| I'M Style | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e3, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| Herme's Beauty & Skin Care Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a30-2a31, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| In Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit 1b-22, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-05-09 |
| Luv In Nails Nikki's Studio | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d1-1d3, ON M1V | Pass | 2019-11-12 |
| Hair Corner | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d2 and 1d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Yeong Tattoo | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Hair Mechanics | 668 Silver Star Blvd, Unit-205, ON M1V | Pass | 2019-07-05 |
| A's Beauty House | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d28, ON M1V | Pass | 2019-06-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| Artisan Spa & Laser Centre | 5651 Steeles Ave E, Unit-11, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Brim Salon | 5005 Steeles Ave E, Unit-209, ON M1V | Pass | 2020-02-27 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Hair Comfort | 5631 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| Edwin Hair Salon | 11 Ivy Bush Ave, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-12-20 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Bay Beauty Salon | 6500 Yonge St, ON M2M | Pass | 2019-02-07 |
| Lina Ricciardi's Electrolysis | 170 The Donway W, Unit-408, ON M3C | Pass | 2019-08-07 |
| Le May Beauty & Salon | 466 Sherbourne St, ON M4X | Pass | 2019-10-10 |
| Lina Tran Studio Inc | 373 Broadview Ave, ON M4K | Pass | 2020-01-28 |
| Ina Beauty Salon & Spa | 4 Church St, Unit-2, Toronto, ON M9N | Pass | 2019-12-12 |
| J J Beauty Salon | 6176 Yonge St, ON M2M | Pass | 2019-05-06 |
| D & L Beauty Salon | 355 Albion Rd, ON M9W | Pass | 2019-04-12 |
| Ala Beauty Salon | 748 Annette St, ON M6S | Pass | 2019-06-26 |
| Jtp Beauty Salon | 40 Bell Estate Rd, ON M1L | Pass | 2019-10-04 |
| The Bay Beauty Salon | 44 Bloor St E, Flr-2, Toronto, ON | Pass | 2017-09-22 |
Do you have more infomration about Lina's Beauty Salon? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.