Beauty Salon 624 is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3645360. The business address is 624 Wilson Ave, M3K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3645360 |
| Establishment Name | BEAUTY SALON 624 |
| Address | 624 Wilson Ave M3K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2018-02-28 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-3955840 |
| Operating Name | BEAUTY SALON 624 |
| Client Name | 1802473 ONTARIO INC |
| Address | 624 Wilson Ave Toronto ON M3K 1E1 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2009-09-15 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2018-02-28 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-11-29 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-09-22 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
624 WILSON AVE |
| Postal Code | M3K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Golden Cut Hair Design | 694 Wilson Ave, Toronto, ON M3K | Pass | 2019-01-16 |
| Brooklyn Hair Salon & Barber Shop | 698 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| Exclusive Barbershop & Grooming | 796 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| New Roots Studio | 692 Wilson Ave, Toronto, ON M3K | Pass | 2019-01-18 |
| E Lash Studio | 638 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2020-02-12 |
| Christine's Exquisite | 706 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-10-09 |
| Alicia's Beauty Salon | 764 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-10-09 |
| Beauty By Em | 808 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2020-01-24 |
| Shear Essence | 3618 Dufferin St, Unit-2, ON M3K | Pass | 2018-11-07 |
| Enzo Salon | 734 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Exclusive Barbershop & Grooming | 796 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| Nails and Spa By Joanne | 726 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-12-09 |
| Christine's Exquisite | 706 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-10-09 |
| Raphaels Salon | 1072 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-23 |
| Exfolier Rejuvene | 904 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-11-27 |
| Nail Gallery | 75 Billy Bishop Way, Unit-B5, ON M3K | Pass | 2019-09-23 |
| Alicia's Beauty Salon | 764 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-10-09 |
| Wilson Hair Salon | 893 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-19 |
| Jillian's Vision of Beauty | 784 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| Enzo Salon | 734 Wilson Ave, ON M3K | Pass | 2019-09-24 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Nhk Beauty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-8, ON M1K | Pass | 2019-07-10 |
| Peaches Beauty Salon | 120 Barrymore Rd, Toronto, ON M1J | Pass | 2018-09-20 |
| Le May Beauty & Salon | 466 Sherbourne St, ON M4X | Pass | 2019-10-10 |
| Misty Beauty Salon | 395 Donlands Ave, ON M4J | Pass | 2019-10-11 |
| Joo Beauty Salon | 825 Bloor St W, Unit-B, ON M6G | Pass | 2020-02-19 |
| Jtp Beauty Salon | 40 Bell Estate Rd, ON M1L | Pass | 2019-10-04 |
| Ly Ly Beauty Salon | 694 Gerrard St E, ON M4M | Pass | 2019-03-01 |
| Sr Beauty Salon | 2641 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Beauty Salon | 306 Finch Ave E, Unit-42, ON M2N | Pass | 2017-05-04 |
| Eve's Beauty Salon | 2410 Kingston Rd, ON M1N | Pass | 2020-02-05 |
Do you have more infomration about Beauty Salon 624? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.