Skyer Beauty Spa is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3645424. The business address is 668 Silver Star Blvd, Unit-216, M1V. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3645424 |
| Establishment Name | SKYER BEAUTY SPA |
| Address | 668 Silver Star Blvd Unit-216 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-09-10 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B30-4304625 |
| Operating Name | SKYER BEAUTY SPA |
| Client Name | 2355702 ONTARIO INC |
| Address | 668 Silver Star Blvd #216 Toronto ON M1V 5N1 |
| Category | HOLISTIC CENTRE |
| Issued Date | 2013-02-07 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-09-10 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-04-13 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-03-15 | Pass | Aesthetics |
| Street Address |
668 SILVER STAR BLVD UNIT-216 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Mechanics | 668 Silver Star Blvd, Unit-205, ON M1V | Pass | 2019-07-05 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Pro You Salon | 668 Silver Star Blvd, Unit-215, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hair Corner | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d2 and 1d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Ying & Dan Nail | 4675 Steeles Ave E, Unit 1b-22, ON M1V | Pass | 2019-08-15 |
| Razzmatazz Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1b12, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-11-24 |
| Yanjia Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a32, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-16 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Tn1 Nail Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e15 & 1e16, ON M1V | Pass | 2019-08-15 |
| Salon Plus Hair & Nail Collection | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d20, 22, 2, ON M1V | Pass | 2018-02-28 |
| Jolin Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c3 & 1c6, ON M1V | Pass | 2018-10-11 |
| Yeong Tattoo | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| X-Change Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d2-5, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-01-03 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Next Hair Studio | 4915 Steeles Ave E, Unit-9, ON M1V | Pass | 2019-12-03 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| Sam's Men's Hairstyling | 131 Montezuma Trl, ON M1V | Pass | 2019-11-05 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Edwin Hair Salon | 11 Ivy Bush Ave, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-12-20 |
| Brim Salon | 5005 Steeles Ave E, Unit-209, ON M1V | Pass | 2020-02-27 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Yj/An Beauty Spa | 77 Finch Ave W, Unit-204, Toronto, ON M2N | Pass | 2018-07-30 |
| R & T Beauty Bar Inc. | 1613 St Clair Ave W, ON M6E | Pass | 2019-10-10 |
| Beauty 4 You | 1881 Yonge St, Toronto, ON M4S | Pass | 2018-07-19 |
| Gee Beauty | 2 Roxborough St W, ON M5R | Pass | 2020-01-28 |
| Mix Beauty Lab | 216 Heath St W, Unit-1, ON M5P | Pass | 2019-11-08 |
| S. B. Beauty Bar | 1202 Woodbine Ave, Unit-4, ON M4C | Pass | 2019-05-22 |
| B Beauty | 268 Adelaide St W, Unit-3, ON M5H | Pass | 2020-02-07 |
| S & N Beauty Bar | 1619 Weston Rd, ON M9N | Pass | 2019-03-27 |
| Hrh Beauty | 3381 Bathurst St, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-11-23 |
| Beauty Beyond | 384 Yonge St, Unit-116-117, ON M5B | Pass | 2020-01-07 |
Do you have more infomration about Skyer Beauty Spa? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.