Hair Treasure is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3646542. The business address is 4675 Steeles Ave E, Unit-1b30-33, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3646542 |
| Establishment Name | HAIR TREASURE |
| Address | 4675 Steeles Ave E Unit-1b30-33 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-11-07 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4417416 |
| Operating Name | HAIR TREASURE |
| Client Name | 1282575 ONTARIO INC |
| Address | 4675 Steeles Ave E, #1b 30-33 Toronto ON M1V 4S5 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2014-02-15 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-11-07 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-10-11 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-10-02 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
4675 STEELES AVE E UNIT-1B30-33 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| A's Beauty House | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d28, ON M1V | Pass | 2019-06-04 |
| Jolin Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c3 & 1c6, ON M1V | Pass | 2018-10-11 |
| Hong Kee Hair Design | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a33, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Hair Corner | 4675 Steeles Ave E, Unit-1d2 and 1d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Lovely Beauty Nails | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a20-1a21, ON M1V | Pass | 2019-03-27 |
| I'M Style | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e3, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| Beautitude | 4675 Steeles Ave E, Unit-2e16-17, ON M1V | Pass | 2019-03-07 |
| Dream Beauty Spa | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a9-1a11, ON M1V | Pass | 2019-08-12 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Yeong Tattoo | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d5, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| Find all businesses in the same location | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Markham Premium Cosmetic Centre | 4779 Steeles Ave E, Unit-B08, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-10-07 |
| Good Spa | 4779 Steeles Ave E, Unit-B08, ON M1V | Pass | 2019-04-17 |
| Ingo Beauty and Wellness | 4779 Steeles Ave E, Unit-B05, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Skyer Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-216, ON M1V | Pass | 2019-09-10 |
| D.D.S. Health Centre | 4779 Steeles Ave E, Unit-B09, ON M1V | Pass | 2017-04-28 |
| Hair Mechanics | 668 Silver Star Blvd, Unit-205, ON M1V | Pass | 2019-07-05 |
| Lina's Beauty Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, Toronto, ON M1V | Pass | 2016-03-22 |
| Team Hair Salon | 3517 Kennedy Rd, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-10-09 |
| Instyle Hair Design | 4779 Steeles Ave E, Unit-B02, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Yee Hong Hair Salon | 2311 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-12-12 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Edwin Hair Salon | 11 Ivy Bush Ave, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-12-20 |
| Next Hair Studio | 4915 Steeles Ave E, Unit-9, ON M1V | Pass | 2019-12-03 |
| Silky Hair Salon | 5661 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-02-13 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| Brim Salon | 5005 Steeles Ave E, Unit-209, ON M1V | Pass | 2020-02-27 |
| Elite Star | 3278 Midland Ave, Unit-D-108, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Roy's Hair | 848 Sheppard Ave W, ON M3H | Pass | 2019-04-24 |
| Hair N Mirror Hair Studio Inc | 57 Grenville St, ON M5S | Pass | 2018-01-17 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Hair J | 3854 Bathurst St, ON M3H | Pass | 2019-07-04 |
| Hair Tim | 2918 Sheppard Ave E, ON M1T | Pass | 2019-06-18 |
| Hair Centre Chic On Hair | 6506 Yonge St, Unit-Se3, ON M2M | Pass | 2019-11-14 |
| Just In Hair Art | 4438 Sheppard Ave E, Unit-105, ON M1S | Pass | 2019-12-05 |
| Hair Plus Men's Hair Stylists | 2721 Jane St, Unit-10, Toronto, ON M3L | Pass | 2018-07-11 |
| Luxury Hair Salon West Indian Hair Stylist | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-21 |
| Hair M | 3685 Keele St, Unit-8, ON M3J | Pass | 2020-02-18 |
Do you have more infomration about Hair Treasure? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.