Theressa Hair and Beauty is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3646696. The business address is 2677 Eglinton Ave E, Unit-6, M1K. The service type is Ear Piercing.
| Establishment ID | 3646696 |
| Establishment Name | THERESSA HAIR AND BEAUTY |
| Address | 2677 Eglinton Ave E Unit-6 M1K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Ear Piercing (7019) |
| Inspection Date | 2019-10-16 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4188090 |
| Operating Name | THERESSA HAIR AND BEAUTY |
| Client Name | MADURANAYAGAM,GNANAKUMARI/MADURANAYAGAM,CHAMPA |
| Address | 2677 Eglinton Ave E #6 Toronto ON M1K 2S2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2011-10-21 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-10-16 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-10-16 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-10-16 | Pass | Ear Piercing | |
| 2018-10-26 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-10-26 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-10-26 | Pass | Ear Piercing | |
| 2017-10-06 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-10-06 | Pass | Ear Piercing | |
| 2017-10-05 | Conditional | Aesthetics | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| 2017-10-05 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-10-05 | Conditional | Ear Piercing | Infraction Type: Records maintained for items purchased as pre-packaged & sterile. Action: Notice to Comply. |
| 2017-10-05 | Conditional | Ear Piercing | Infraction Type: Sterilized packaged items are handled dry and maintained sterile until use. Action: Notice to Comply. |
| 2016-09-14 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-09-14 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-09-12 | Pass | Ear Piercing |
| Street Address |
2677 EGLINTON AVE E UNIT-6 |
| Postal Code | M1K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| European Coiffures | 2683 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-12-04 |
| Ballagi Classique Converter International | 2678 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-17 |
| Michelle Le Nail Salon | 2673 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-08-20 |
| Hair Concept 2000 | 2635 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2020-02-25 |
| Sr Beauty Salon | 2641 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Diva Nail | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Natural Beauty Esthetics & Spa | 2697 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-26 |
| Hand Design Party Salon | 2685 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2020-02-25 |
| Diva Nail Ltd | 2639 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-01-19 |
| Luxury Hair Salon West Indian Hair Stylist | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-21 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Cut Creator 2 | 810 Midland Ave, ON M1K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Joy | 2432 Eglinton Ave E, Unit-4, ON M1K | Pass | 2019-09-18 |
| Hq Spa Services | 2555 Eglinton Ave E, Unit-2a, ON M1K | Pass | 2020-02-28 |
| Crystal Nails | 462 Birchmount Rd, Unit-36, ON M1K | Pass | 2020-02-20 |
| Lavi Nails and Spa | 2526 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-17 |
| Lilly Nails | 8 Greystone Walk Dr, Unit-C1b, ON M1K | Pass | 2019-10-31 |
| Natural Beauty Esthetics & Spa | 2697 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-26 |
| Amore Hair Design | 582 Danforth Rd, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-03 |
| Liberty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-25 |
| Hair Garden | 2363 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-10 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| California Hair and Beauty Unisex | 2426 Kingston Rd, ON M1N | Pass | 2019-04-24 |
| The Ideal Hair Beauty Salon | 986 Kingston Rd, Toronto, ON M4E | Pass | 2017-10-31 |
| The Top Beauty Cut Hair Salon | 2296 Eglinton Ave E, Unit-6, ON M1K | Pass | 2019-07-05 |
| Glamorous You Hair & Beauty | 1468 Victoria Park Ave, Unit-3, ON M4A | Pass | 2018-10-09 |
| Shahnor Hair and Beauty | 1522 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2019-11-25 |
| R and D Beauty Hair Salon | 2159 Lawrence Ave E, ON M1P | Pass | 2019-09-16 |
| Glo-Hair House of Beauty | 2252 Birchmount Rd, ON M1T | Pass | 2020-01-28 |
| Figaro Hair & Beauty Salon | 547 Wilson Heights Blvd, ON M3H | Pass | 2019-04-24 |
| Nails Beauty and Hair | 2899 Lake Shore Blvd W, ON M8V | Pass | 2019-10-08 |
| L. A. Hair & Beauty World | 1355 Wilson Ave, Unit-5, ON M3M | Pass | 2019-12-17 |
Do you have more infomration about Theressa Hair and Beauty? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.