Diva Designs Hair Studio is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3646765. The business address is 627a Dufferin St, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3646765 |
| Establishment Name | DIVA DESIGNS HAIR STUDIO |
| Address | 627a Dufferin St M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-09-17 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4178428 |
| Operating Name | DIVA DESIGNS HAIR STUDIO |
| Client Name | LEWIS, TONISHA ADASIE |
| Address | 627a Dufferin St Toronto ON M6K 2B2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2011-11-01 |
| Cancel Date | 2021-02-01 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-09-17 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-10-30 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-09-06 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
627A DUFFERIN ST |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lucinda Beauty Salon | 1466 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2019-09-26 |
| Scoot Ink | 1415 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2019-05-21 |
| Bill Mcmurray Hair Salon (Ltc) | 180 Sheridan Ave, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-08-10 |
| Christina's Hair Studio | 1420 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2018-11-14 |
| New You Nail and Hair Design | 1451 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2020-01-09 |
| The Pantyhose Barber | 1572 Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2016-10-20 |
| Lina's Beauty Salon | 1463 Dundas St W, ON M6J | Pass | 2020-02-20 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Under My Thumb Tattoos | 1162 College St, ON M6H | Pass | 2019-09-10 |
| Tkvo | 1450 Dundas St W, Toronto, ON M6J | Pass | 2019-02-19 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Virgo Beauty Salon | 138 Dowling Ave, ON M6K | Pass | 2019-12-10 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Province Apothecary | 1554 Dundas St W, Side Door, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Karen Vu Studio | 1239 Queen St W, Unit-202, ON M6K | Pass | 2019-12-19 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Lebel & Crowe | 1491 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Fashion Queen Designs | 1699 Jane St, ON M9N | Pass | 2019-08-16 |
| Rob Forest Designs and Fine Art | 4909 Dundas St W, Unit-B, ON M9A | Pass | 2019-05-15 |
| Diva Look | 3009 Islington Ave, ON M9L | Pass | 2019-10-25 |
| Anastasia Metro Hair Designs | 1908 Queen St E, ON M4L | Pass | 2018-11-29 |
| New Diva Salon & Spa | 58 Marine Parade Dr, Unit-115, ON M8V | Pass | 2018-03-12 |
| Hair Designs By Annie(Kipling Acres) | 2233 Kipling Ave, ON M9W | Pass | 2020-01-09 |
| Desmos Hair Designs Ltd. | 1895 Avenue Rd, ON M5M | Pass | 2019-11-15 |
| Diva Nail | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-09-10 |
| Cleopatra Hair Designs | 1040 Pape Ave, Toronto, ON M4K | Pass | 2017-11-09 |
| Diva Nail Ltd | 2639 Eglinton Ave E, Toronto, ON M1K | Pass | 2018-01-19 |
Do you have more infomration about Diva Designs Hair Studio? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.