Be Salon is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3646784. The business address is 500 Queens Quay W, Unit-107w, M5V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3646784 |
| Establishment Name | BE SALON |
| Address | 500 Queens Quay W Unit-107w M5V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-02-27 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4186976 |
| Operating Name | BE SALON |
| Client Name | BE SALON INC |
| Address | 500 Queens Quay W, #107w Toronto ON M5V 3K8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2011-11-27 |
| Cancel Date | 2021-05-12 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-02-27 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-07-06 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-10-25 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
500 QUEENS QUAY W UNIT-107W |
| Postal Code | M5V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lakeview Tower Nails | 410 Queens Quay W, Unit-5-6, ON M5V | Pass | 2019-04-25 |
| In The Cut Toronto | 428 Lake Shore Blvd W, Toronto, ON M5V | Pass | 2017-03-17 |
| Skin Forward | 60 Fort York Blvd, ON | Pass | 2019-05-10 |
| Remede Spa | 381 Front St W, Flr-2, Toronto, ON M5V | Pass | 2018-07-10 |
| Evolve Hair Studio | 40 Fort York Blvd, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| Hand & Stone Massage and Facial Spa | 410 Lake Shore Blvd W, Unit-1, ON M5V | Pass | 2020-01-28 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| 52 Barber Studio | 52 Fort York Blvd, ON M5V | Pass | 2020-01-15 |
| Harbour Nails | 600 Fleet St, Unit-13, ON M5V | Pass | 2020-03-04 |
| Kalena Facial Studio | 458 Queens Quay W, ON M5V | Pass | 2019-04-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Ultimate Fades Queen and Spadina Inc. | 555 Queen St W, ON M5V | Pass | 2020-02-20 |
| Beauty Line Nail Spa | 645 King St W, Unit-100, ON M5V | Pass | 2020-01-29 |
| Harbour Nails | 600 Fleet St, Unit-13, ON M5V | Pass | 2020-03-04 |
| 550 Nail Bar | 550 Front St W, 63 - 64, ON M5V | Pass | 2020-02-19 |
| N Bar | 75 Queens Wharf Rd, Unit-2, ON M5V | Pass | 2020-02-05 |
| Gioia Beauty Bar | 675 King St W, Unit-103, ON M5V | Pass | 2020-01-29 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| Loft Nail Studio | 250 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-31 |
| Anu Beauty Nails & Spa | 259 Queen St W, Flr-2, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Skin By Tamsyn | 66 Portland St, 101, ON M5V | Pass | 2020-01-30 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Rockwell Hair Salon Salon Spa | 98 Bond St, ON M5B | Pass | 2019-08-16 |
| R & K Salon | 5469 Yonge St, ON M2N | Pass | 2019-09-23 |
| Jj Salon & Spa | 1098 Bloor St W, ON M6H | Pass | 2019-04-11 |
| B & M Salon | 26 Wellington St E, Unit-102, ON M5E | Pass | 2019-03-25 |
| Mei Lan Salon | 4186 Finch Ave E, Unit-16, ON M1S | Pass | 2019-12-20 |
| T The Salon | 901 Yonge St, Unit-106, ON M4W | Pass | 2018-12-19 |
| K.Lee Salon & Spa | 20 Brentcliffe Rd, Unit-2, ON M4G | Pass | 2019-10-23 |
| 592 Salon and Spa | 106 Humber College Blvd, Unit-6, ON M9V | Pass | 2019-05-01 |
| Salon 214 | 214 Carlton St, Unit-A, ON M5A | Pass | 2019-04-16 |
| Qi Salon | 37 King St E, Unit-2, ON M5C | Pass | 2019-07-04 |
Do you have more infomration about Be Salon? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.