Sparks In Liberty is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647062. The business address is 100 Western Battery Rd, Unit-1, Toronto, M6K. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3647062 |
| Establishment Name | SPARKS IN LIBERTY |
| Address | 100 Western Battery Rd Unit-1 Toronto M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2018-11-16 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4710689 |
| Operating Name | SPARKS IN LIBERTY |
| Client Name | 2291490 ONTARIO LTD |
| Address | 100 Western Battery Rd #1 Toronto ON M6K 3S2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2017-03-30 |
| Cancel Date | 2020-02-24 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2018-11-16 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-11-16 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-11-16 | Pass | Nails | |
| 2017-11-23 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-11-23 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-11-23 | Pass | Nails | |
| 2016-10-11 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-10-11 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-10-11 | Pass | Nails |
| Street Address |
100 WESTERN BATTERY RD UNIT-1 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Dat Salon | 984 Queen St W, ON M6J | Pass | 2018-10-31 |
| Cures Studio | 171 East Liberty St, Unit-149, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| Eye Love Beauty | 988 Queen St W, ON M6J | Pass | 2019-07-17 |
| Salon Tocci | 171 East Liberty St, Unit-116, ON M6K | Pass | 2019-09-24 |
| L & A Nails | 932 King St W, Toronto, ON M5V | Pass | 2017-12-06 |
| King Barberia | 930 King St W, ON M5V | Pass | 2020-01-27 |
| Sekai Nail & Beauty Bar | 968 Queen St W, ON M6J | Pass | 2020-02-13 |
| Nice One Nails | 61 Hanna Ave, Unit-103, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-08-15 |
| Axe and Hatchet | 120 Lynn Williams St, Unit-6, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| King Nails and Spa | 932 King St W, ON M5V | Pass | 2020-01-27 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Brunet Hair Salon | 150 Dunn Ave, 3rd Floor, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Star Hair Stylists | 1399 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-12-02 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| New Liberty Salon | 1159 Victoria Park Ave, ON M4B | Pass | 2019-09-13 |
| Sparks | 1004 King St W, Unit-113, ON M6K | Pass | 2019-06-28 |
| Liberty Salon | 2480 Eglinton Ave E, Unit-2, ON M1K | Pass | 2019-10-25 |
Do you have more infomration about Sparks In Liberty? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.