Salon 214 is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647083. The business address is 214 Carlton St, Unit-A, M5A. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3647083 |
| Establishment Name | SALON 214 |
| Address | 214 Carlton St Unit-A M5A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-04-16 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4868539 |
| Operating Name | SALON 214 |
| Client Name | CALOGERO,NICOLA/CAMPEAU,DENNIS,ALAN,JOSEPH |
| Address | 214a Carlton St Toronto ON M5A 2L1 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-11-08 |
| Cancel Date | 2020-02-08 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-04-16 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-09-13 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-10-07 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
214 CARLTON ST UNIT-A |
| Postal Code | M5A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Hair Lift Group | 503b Parliament St, ON M4X | Pass | 2019-09-23 |
| Shoes, Luggage & Accesories | 4111/2 Parliament St, Toronto, ON M5A | Pass | 2017-03-08 |
| Family Afhair | 7 Oak St, Toronto, ON M9N | Pass | 2017-12-19 |
| Cabbagetown Barber Shop | 525 Parliament St, Toronto, ON M4X | Pass | 2017-05-02 |
| Cabbagetown's Barbershop | 525 Parliament St, ON M4X | Pass | 2019-08-27 |
| Hair Spa | 440 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Veronika's Beauty Art | 440 Parliament St, Toronto, ON M5A | Pass | 2018-10-31 |
| Edwin At House of Dumont | 200a Carlton St, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| The Rekai Centre | 345 Sherbourne St, ON M5A | Pass | 2018-09-26 |
| Jordano Skin Care | 252 Gerrard St E, Toronto, ON M5A | Pass | 2016-10-19 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Lost Boys Tattoo | 298 Gerrard St E, Flr-2, ON M5A | Pass | 2019-11-26 |
| Terme Skincare Clinic | 120 Carlton St, Unit-219, ON M5A | Pass | 2019-11-15 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Buff Nail Lounge | 117 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| North Medical Spa | 569 King St E, Unit-A1 and A2, ON M5A | Pass | 2019-11-28 |
| Nora's Salon & Spa | 194a Carlton St, Lower Level, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Golden Studio Corp | 521 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-10-25 |
| Lisa's Unisex Hair Design | 322 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-03-12 |
| Top of The World Hair Studio | 354 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| The Wax Spot Inc | 23 Mill St, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| P & H Salon and Spa | 181 University Ave, Unit-G-8, ON M5H | Pass | 2019-07-17 |
| Salon G & A | 1245 Dupont St, Toronto, ON M6H | Pass | 2017-07-18 |
| Mei Lan Salon | 4186 Finch Ave E, Unit-16, ON M1S | Pass | 2019-12-20 |
| Jj Salon & Spa | 1098 Bloor St W, ON M6H | Pass | 2019-04-11 |
| Qi Salon | 37 King St E, Unit-2, ON M5C | Pass | 2019-07-04 |
| 592 Salon and Spa | 106 Humber College Blvd, Unit-6, ON M9V | Pass | 2019-05-01 |
| T The Salon | 901 Yonge St, Unit-106, ON M4W | Pass | 2018-12-19 |
| P & H Salon & Spa | 75 King St E, Toronto, ON M5C | Pass | 2017-12-08 |
| Salon Isa | 2340 Dundas St W, Unit-G19, ON M6P | Pass | 2019-12-17 |
| B & M Salon | 26 Wellington St E, Unit-102, ON M5E | Pass | 2019-03-25 |
Do you have more infomration about Salon 214? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.