K Beauty House is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647232. The business address is 3700 Midland Ave, Unit-102, M1V. The service type is Micropigmentation.
| Establishment ID | 3647232 |
| Establishment Name | K BEAUTY HOUSE |
| Address | 3700 Midland Ave Unit-102 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Micropigmentation (7022) |
| Inspection Date | 2020-01-03 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4428267 |
| Operating Name | K BEAUTY HOUSE |
| Client Name | K BEAUTY HOUSE INC |
| Address | 3700 Midland Ave #102 Toronto ON M1V 4V3 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2014-10-30 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-01-03 | Pass | Aesthetics | |
| 2020-01-03 | Pass | Micropigmentation | |
| 2019-10-04 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-09-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-09-28 | Pass | Micropigmentation | |
| 2017-08-02 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-08-02 | Pass | Micropigmentation |
| Street Address |
3700 MIDLAND AVE UNIT-102 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| 5th Ave Nails | 3700 Midland Ave, Unit-125, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Vogue Hairstylist | 3700 Midland Ave, Unit-116, ON M1V | Pass | 2020-01-03 |
| V8 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-101, ON M1V | Pass | 2020-01-03 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Peter Hair Design Inc. | 3833 Midland Ave, Unit-20, ON M1V | Pass | 2019-10-30 |
| Co Op Virginia | 3833 Midland Ave, Unit-50, ON M1V | Pass | 2019-10-30 |
| Protege School | 3390 Midland Ave, Suite-10, ON M1V | Pass | 2019-06-13 |
| Vimi Laser & Skincare Clinic | 3390 Midland Ave, Unit-5, ON M1V | Pass | 2019-01-02 |
| Vimi Medi Spa | 3390 Midland Ave, Unit-5, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-09-01 |
| Peeled To Perfection | 3390 Midland Ave, Unit-1, ON M1V | Pass | 2018-11-29 |
| Co-Op Virginia | 3833 Midland Ave, Unit-50, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-22 |
| Eun Mi | 2190 Mcnicoll Ave, Unit-103, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-07-05 |
| Carrie's Beauty Salon | 3833 Midland Ave, Unit-18, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-11-01 |
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Energy Hair Salon | 3280 Midland Ave, Unit-12, ON M1V | Pass | 2020-01-29 |
| Sam's Men's Hairstyling | 131 Montezuma Trl, ON M1V | Pass | 2019-11-05 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| Silky Hair Salon | 5661 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-02-13 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| House of Robert | 607 Yonge St, ON M4Y | Pass | 2020-01-30 |
| The Brow House | 80 Scollard St, ON M5R | Pass | 2019-11-26 |
| The Barber House | 791 Bathurst St, Toronto, ON M5S | Pass | 2019-01-17 |
| Rosa House of Beauty | 5351 Yonge St, Flr-2, ON M2N | Pass | 2017-04-24 |
| Lavish House of Beauty | 2642 Eglinton Ave W, ON M6M | Pass | 2019-03-18 |
| Alley 28 Beauty House | 3338 Yonge St, Flr-2, ON M4N | Pass | 2019-09-20 |
| The Beauty House Midtown Lash & Brow Inc. | 1689 Bayview Ave, ON M4G | Pass | 2019-09-19 |
| Nail House | 2171 Danforth Ave, ON M4C | Pass | 2019-06-20 |
| The Beauty House Lash & Brow | 110 Fort York Blvd, Unit-G08, ON M5V | Pass | 2020-02-25 |
| All-N-1 House of Beauty | 1753 Albion Rd, Unit-11, ON M9V | Pass | 2019-08-15 |
Do you have more infomration about K Beauty House? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.