Sparks is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647236. The business address is 1004 King St W, Unit-113, M6K. The service type is Nails.
| Establishment ID | 3647236 |
| Establishment Name | SPARKS |
| Address | 1004 King St W Unit-113 M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Nails (7017) |
| Inspection Date | 2019-06-28 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4177709 |
| Operating Name | SPARKS |
| Client Name | 2204289 ONTARIO LTD |
| Address | 1004 King St W #113 Toronto ON M6K 3N2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2011-03-30 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-06-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-06-28 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-06-28 | Pass | Nails | |
| 2017-12-06 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-12-06 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-12-06 | Pass | Nails | |
| 2016-10-11 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-10-11 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-10-11 | Pass | Nails |
| Street Address |
1004 KING ST W UNIT-113 |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| King Barberia | 930 King St W, ON M5V | Pass | 2020-01-27 |
| Cures Studio | 171 East Liberty St, Unit-149, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| Sekai Nail & Beauty Bar | 968 Queen St W, ON M6J | Pass | 2020-02-13 |
| L & A Nails | 932 King St W, Toronto, ON M5V | Pass | 2017-12-06 |
| Axe and Hatchet | 120 Lynn Williams St, Unit-6, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| King Nails and Spa | 932 King St W, ON M5V | Pass | 2020-01-27 |
| Nice One Nails | 61 Hanna Ave, Unit-103, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-08-15 |
| Salon Tocci | 171 East Liberty St, Unit-116, ON M6K | Pass | 2019-09-24 |
| Grateful | 107 Shaw St, ON M6J | Pass | 2019-10-01 |
| Laya Spa and Yoga | 986 Queen St W, ON M6J | Pass | 2018-11-08 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Karen Vu Studio | 1239 Queen St W, Unit-202, ON M6K | Pass | 2019-12-19 |
| Lebel & Crowe | 1491 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Luma Hair Design Unisex Salon | 1604 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2019-11-29 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sparks In Liberty | 100 Western Battery Rd, Unit-1, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-11-16 |
Do you have more infomration about Sparks? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.