Better U Esthetics is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647267. The business address is 783 Lawrence Ave W, Unit-6, M6A. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3647267 |
| Establishment Name | BETTER U ESTHETICS |
| Address | 783 Lawrence Ave W Unit-6 M6A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-12-03 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4856097 |
| Operating Name | BETTER U ESTHETICS |
| Client Name | AMARAL, ANABELA C |
| Address | 783 Lawrence Ave W #6 Toronto ON M6A 1C2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2018-09-25 |
| Cancel Date | 2020-12-26 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-12-03 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-12-03 | Pass | Electrolysis | |
| 2018-11-20 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-11-20 | Pass | Electrolysis | |
| 2017-12-13 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-12-13 | Pass | Electrolysis | |
| 2016-11-10 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-11-10 | Pass | Electrolysis |
| Street Address |
783 LAWRENCE AVE W UNIT-6 |
| Postal Code | M6A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Beeyond Ink Tattoo Studio | 783 Lawrence Ave W, Unit-2, ON M6A | Pass | 2019-01-02 |
| Salon Elegance Plus | 783 Lawrence Ave W, Unit-4, Toronto, ON M6A | Pass | 2017-11-14 |
| Beeyond Ink Tattoo Studio | 783 Lawrence Ave W, 2, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-01-11 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Yorkdale Nails & Spa | 3205 Dufferin St, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-02-20 |
| Pk Nails Salon | 3200 Dufferin St, Unit-13b, ON M6A | Pass | 2019-10-11 |
| Ybnormal Tattoo | 2908 Dufferin St, ON M6B | Pass | 2020-02-07 |
| Savie Hair Studio | 2986 Dufferin St, Toronto, ON M6B | Pass | 2018-06-29 |
| Forever Young Hairgroup (Ciccarelli's Salon) | 42 Playfair Ave, ON M6B | Pass | 2017-12-21 |
| Century Nails | 3075 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2020-07-27 |
| Salon Elegance Plus | 3111 Dufferin St, Unit-B6, Toronto, ON M6A | Pass | 2018-08-13 |
| H2o Spa | 2931 Dufferin St, Flr-2, Toronto, ON M6B | Pass | 2017-12-04 |
| Rocco Barber Shop | 785 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-24 |
| Lucio's Hair Fashions | 2906 Dufferin St, ON M6B | Pass | 2019-07-18 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Cirillo's Spa & Salon | 3220 Dufferin St, Unit-23a, ON M6A | Pass | 2020-02-18 |
| Century Nails | 3075 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2020-07-27 |
| Dani's Hair Studio | 3381 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2019-10-18 |
| Simplicity Nails | 3255 Dufferin St, ON M6A | Pass | 2020-02-06 |
| Beauty Biz Academy | 16 Orfus Rd, Unit-205, ON M6A | Pass | 2020-02-07 |
| Friends | 705b Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-10-23 |
| Fairy Nails | 3321 Bathurst St, ON M6A | Pass | 2020-03-05 |
| Lawrence Nails | 711a Lawrence Ave W, Unit-A, ON M6A | Pass | 2019-10-23 |
| Oksana Aesthetics | 705 Lawrence Ave W, ON M6A | Pass | 2019-11-18 |
| Ellie Salon | 3546 Bathurst St, 205, ON M6A | Pass | 2020-01-30 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Aleksandra's Esthetics | 655 Dixon Rd, Unit-19, ON M9W | Pass | 2019-03-06 |
| Margaret's Esthetics | 1216 Dundas St W, Toronto, ON M6J | Pass | 2017-06-14 |
| Avalon Esthetics | 541 College St, ON M6G | Pass | 2019-03-05 |
| Catia's Esthetics | 1271 St Clair Ave W, ON M6E | Pass | 2019-11-06 |
| Do My Hair & Esthetics Inc | 583 Mount Pleasant Rd, Toronto, ON M4S | Pass | 2017-07-06 |
| Ioles Esthetics | 2991a Bloor St W, ON M8X | Pass | 2019-05-28 |
| Esthetics By Sandra | 2993 Bathurst St, ON M6B | Pass | 2019-08-08 |
| Dorota Esthetics | 12 Cumberland St, Unit-2e, ON M4W | Pass | 2018-12-21 |
| Studio 21 Esthetics | 21 Cassels Ave, ON M4E | Pass | 2019-03-29 |
| Indu's Esthetics | 3252 Lawrence Ave E, Unit-4, Toronto, ON M1H | Pass | 2017-03-22 |
Do you have more infomration about Better U Esthetics? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.