Nails Art Spa is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647548. The business address is 59 Sherbourne St, Unit-C1, Toronto, M5A. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3647548 |
| Establishment Name | NAILS ART SPA |
| Address | 59 Sherbourne St Unit-C1 Toronto M5A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2017-12-11 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4538375 |
| Operating Name | NAILS ART SPA |
| Client Name | 1917885 ONTARIO LTD |
| Address | 59 Sherbourne St, C1 Toronto ON M5A 2P8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2015-11-19 |
| Cancel Date | 2016-11-30 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2017-12-11 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-12-11 | Pass | Nails | |
| 2016-05-18 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-05-18 | Pass | Nails | |
| 2016-05-17 | Conditional | Aesthetics | Infraction Type: Products dispensed in a manner to prevent contamination. Action: Notice to Comply. |
| 2016-05-17 | Conditional | Nails | Infraction Type: Single-use items used on one client only. Action: Notice to Comply. |
| 2016-05-17 | Conditional | Nails | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| Street Address |
59 SHERBOURNE ST UNIT-C1 |
| City | Toronto |
| Postal Code | M5A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| 6ix Tips Nails & Spa | 59 Sherbourne St, Unit-C1, ON M5A | Pass | 2019-06-04 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Miami Fades | 201 Frederick St, Toronto, ON M5A | Pass | 2018-04-11 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Popz Barber Shop | 170 Frederick St, ON M5A | Pass | 2019-06-04 |
| Fademaster J J Inc. | 320 Richmond St E, Unit-104, ON M5A | Pass | 2019-04-03 |
| New Hair Salon | 154 The Esplanade, ON M5A | Pass | 2019-08-07 |
| Lift Salon | 179 King St E, ON M5A | Pass | 2019-08-06 |
| Langton Salon & Spa | 201 King St E, ON M5A | Pass | 2018-11-14 |
| Nailing | 248 King St E, Flr-2, Toronto, ON M5A | Pass | 2019-12-13 |
| Gents Barbershop Haircuts & Shaves | 57 Sherbourne St, Toronto, ON M5A | Pass | 2018-07-20 |
| David Mitchell Studio | 241 King St E, ON M5A | Pass | 2018-09-25 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Kobo Beauty Inc | 314 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-10-29 |
| Nora's Salon & Spa | 194a Carlton St, Lower Level, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Edwin At House of Dumont | 200a Carlton St, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| North Medical Spa | 569 King St E, Unit-A1 and A2, ON M5A | Pass | 2019-11-28 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Buff Nail Lounge | 117 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| Top of The World Hair Studio | 354 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| The Wax Spot Inc | 23 Mill St, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| Lost Boys Tattoo | 298 Gerrard St E, Flr-2, ON M5A | Pass | 2019-11-26 |
| Joseph Head Hair Colour | 404 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| B.A.R. Nails & Spa | 88 Davenport Rd, ON M5R | Pass | 2019-12-10 |
| Nails for You | 1735 Kipling Ave, Unit-105, Toronto, ON M9R | Pass | 2019-12-12 |
| K Nails & Spa | 124 Cumberland St, Flr-2, ON M5R | Pass | 2018-09-20 |
| Nails for You | 6464 Yonge St, Unit-118, ON M2M | Pass | 2019-11-22 |
| Lyn's Nails | 975 Eglinton Ave W, ON M6C | Pass | 2019-12-03 |
| Aka Nails and Spa | 1 De Boers Dr, Ste-106, Toronto, ON M3J | Pass | 2018-11-02 |
| Nails for You | 1277 York Mills Rd, Unit-F3, ON M3A | Pass | 2019-11-12 |
| Ivy Nails | 2957 Dundas St W, ON M6P | Pass | 2019-12-02 |
| Wow Wow Nails | 802b Dundas St W, ON M6J | Pass | 2018-11-14 |
| H2 Nails & Spa | 5311 Yonge St, ON M2N | Pass | 2019-07-09 |
Do you have more infomration about Nails Art Spa? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.