Vogue Hairstylist is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647569. The business address is 3700 Midland Ave, Unit-116, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3647569 |
| Establishment Name | VOGUE HAIRSTYLIST |
| Address | 3700 Midland Ave Unit-116 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-01-03 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4431428 |
| Operating Name | VOGUE HAIRSTYLIST |
| Client Name | CHEN, SONG |
| Address | 3700 Midland Ave #116 Toronto ON M1V 0B4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2015-02-19 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-01-03 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-10-04 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-09-28 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-08-18 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
3700 MIDLAND AVE UNIT-116 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| V8 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-101, ON M1V | Pass | 2020-01-03 |
| 5th Ave Nails | 3700 Midland Ave, Unit-125, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| K Beauty House | 3700 Midland Ave, Unit-102, ON M1V | Pass | 2020-01-03 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Co Op Virginia | 3833 Midland Ave, Unit-50, ON M1V | Pass | 2019-10-30 |
| Vimi Laser & Skincare Clinic | 3390 Midland Ave, Unit-5, ON M1V | Pass | 2019-01-02 |
| Co-Op Virginia | 3833 Midland Ave, Unit-50, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-11-22 |
| Vimi Medi Spa | 3390 Midland Ave, Unit-5, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-09-01 |
| Eun Mi | 2190 Mcnicoll Ave, Unit-103, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-07-05 |
| Protege School | 3390 Midland Ave, Suite-10, ON M1V | Pass | 2019-06-13 |
| Lin Ching Virginia | 3833 Midland Ave, Unit-50, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-11-16 |
| Lan Beauty Spa | 2190 Mcnicoll Ave, Unit-103, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-02-15 |
| Carrie's Beauty Salon | 3833 Midland Ave, Unit-18, Toronto, ON M1V | Pass | 2017-11-01 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Hong Kee Hair Design | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a33, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Regal Nails Salon & Spa | 5995 Steeles Ave E, ON M1V | Pass | 2020-02-18 |
| Artisan Spa & Laser Centre | 5651 Steeles Ave E, Unit-11, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| Louis Studio | 19 Milliken Blvd, Unit-8c, ON M1V | Pass | 2019-11-01 |
| Edwin Hair Salon | 11 Ivy Bush Ave, Unit-2, ON M1V | Pass | 2019-12-20 |
| Khoobsurat Beauty Salon | 3300 Mcnicoll Ave, Unit-A7, ON M1V | Pass | 2019-11-29 |
| In Beauty Spa | 668 Silver Star Blvd, Unit-219-220, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Silky Hair Salon | 5661 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-02-13 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Esquire Men's Hairstylist | 2531 Pharmacy Ave, ON M1W | Pass | 2019-04-08 |
| Bruce Hairstylist | 5418 Yonge St, Unit-9, ON M2N | Pass | 2020-01-17 |
| Vogue Nails & Spa | 865 York Mills Rd, Unit-15, Toronto, ON M3B | Pass | 2018-04-17 |
| Vogue Nails | 97 Ellesmere Rd, Unit-3, Toronto, ON M1R | Pass | 2017-10-10 |
| Aq Barber & Hairstylist | 1502 Queen St W, ON M6R | Pass | 2018-04-05 |
| Lido Hairstylist | 1924 Danforth Ave, Toronto, ON M4C | Pass | 2016-10-20 |
| Elegante Hairstylist | 672 Sheppard Ave W, ON M3H | Pass | 2019-03-12 |
| Avon Hairstylist | 786 Dundas St W, Toronto, ON M6J | Pass | 2018-07-19 |
| En Vogue Nails Spa & Hair Design | 139 Lower Jarvis St, ON M5E | Pass | 2019-06-05 |
| En Vogue Piercing | 900 Dufferin St, Unit-30, Toronto, ON M6H | Pass | 2018-10-16 |
Do you have more infomration about Vogue Hairstylist? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.