Ann Nails & Spa is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3647770. The business address is 2428 Islington Ave, Unit-109, M9W. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3647770 |
| Establishment Name | ANN NAILS & SPA |
| Address | 2428 Islington Ave Unit-109 M9W |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2020-01-23 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4538427 |
| Operating Name | ANN NAILS & SPA |
| Client Name | HA, THI QUYNH NHU |
| Address | 2428 Islington Ave #109 Toronto ON M9W 3X8 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2015-07-22 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-01-23 | Pass | Aesthetics | |
| 2020-01-23 | Pass | Nails | |
| 2019-03-25 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-03-25 | Pass | Nails | |
| 2018-07-03 | Pass | Nails | |
| 2018-06-29 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-06-29 | Conditional | Nails | Infraction Type: Single-use items used on one client only. Action: Ticket. Outcome: Fine Only, No Court. Outcome Date: 2018-09-19. |
| 2018-06-29 | Conditional | Nails | Infraction Type: Semi-critical items cleaned then disinfected with an ILD or HLD between clients. Action: Ticket. Outcome: Withdrawn by Prosecutor. Outcome Date: 2018-09-19. |
| 2017-09-06 | Pass | Nails | |
| 2017-09-05 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-09-05 | Conditional | Nails | Infraction Type: Screens & covers on footbaths are removed, cleaned then disinfected with an ILD. Action: Ticket. Outcome: Conviction: Fined. Outcome Date: 2018-01-09. |
| 2017-05-11 | Pass | Nails | |
| 2017-05-10 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-05-10 | Conditional | Nails | Infraction Type: Screens & covers on footbaths are removed, cleaned then disinfected with an ILD. Action: Notice to Comply. |
| 2016-09-07 | Pass | Aesthetics | |
| 2016-09-07 | Pass | Nails |
| Street Address |
2428 ISLINGTON AVE UNIT-109 |
| Postal Code | M9W |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Smart Choice Hair Styling Centre | 2428 Islington Ave, Unit-217, ON M9W | Pass | 2019-08-28 |
| Golden Phil's | 2428 Islington Ave, G/F U-18, ON M9W | Pass | 2018-12-21 |
| Stella's Hair Salon | 2428 Islington Ave, Unit-101, ON M9W | Pass | 2020-01-23 |
| Elmhurst Barber Shop | 2428 Islington Ave, G/F, ON M9W | Pass | 2019-08-28 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| La Spiaggia | 2141 Kipling Ave, Unit-5a, ON M9W | Pass | 2019-08-14 |
| Hair Designs By Annie(Kipling Acres) | 2233 Kipling Ave, ON M9W | Pass | 2020-01-09 |
| Salon Miraj | 680 Rexdale Blvd, Unit-14, ON M9W | Pass | 2019-11-27 |
| D & L Beauty Salon | 355 Albion Rd, ON M9W | Pass | 2019-04-12 |
| Ray Daniel Salon & Spa | 500 Rexdale Blvd, Unit-A018, ON M9W | Pass | 2020-02-07 |
| First Choice Haircutters | 2261 Islington Ave, Unit-102, ON M9W | Pass | 2019-08-08 |
| Nails for You | 200 Queens Plate Dr, Unit-C4a, ON M9W | Pass | 2020-01-13 |
| Ryna's Nail & Spa | 2282 Islington Ave, ON M9W | Pass | 2019-07-04 |
| Majestic Angel Spa | 970 Dixon Rd, Lower Level, ON M9W | Pass | 2019-07-19 |
| Movements Hair Studio | 2163 Kipling Ave, ON M9W | Pass | 2018-12-13 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Hot Nails | 864 Markham Rd, ON M1H | Pass | 2019-12-04 |
| Nails for You | 6464 Yonge St, Unit-118, ON M2M | Pass | 2019-11-22 |
| Lyn's Nails | 975 Eglinton Ave W, ON M6C | Pass | 2019-12-03 |
| Wow Wow Nails | 802b Dundas St W, ON M6J | Pass | 2018-11-14 |
| Nails for You | 1277 York Mills Rd, Unit-F3, ON M3A | Pass | 2019-11-12 |
| A+ Nails & Spa | 859 Dundas St W, Main Floor, ON M6J | Pass | 2018-11-02 |
| Ivy Nails | 2957 Dundas St W, ON M6P | Pass | 2019-12-02 |
| 3a Nails & Spa | 390 Royal York Rd, ON M8Y | Pass | 2018-08-28 |
| Zen Nails & Spa | 1a Willingdon Blvd, Toronto, ON M8X | Pass | 2018-11-02 |
| Aka Nails and Spa | 1 De Boers Dr, Ste-106, Toronto, ON M3J | Pass | 2018-11-02 |
Do you have more infomration about Ann Nails & Spa? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.