Cures Studio is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3648127. The business address is 171 East Liberty St, Unit-149, M6K. The service type is Aesthetics.
| Establishment ID | 3648127 |
| Establishment Name | CURES STUDIO |
| Address | 171 East Liberty St Unit-149 M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Aesthetics (7018) |
| Inspection Date | 2019-03-15 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4933824 |
| Operating Name | CURES STUDIO |
| Client Name | 2451497 ONTARIO INC |
| Address | 171 East Liberty St #141 Toronto ON M6K 3P6 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2019-07-05 |
| Cancel Date | 2020-11-03 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-03-15 | Pass | Aesthetics | |
| 2019-03-15 | Pass | Nails | |
| 2018-05-16 | Pass | Aesthetics | |
| 2018-05-16 | Pass | Nails | |
| 2017-03-28 | Pass | Aesthetics | |
| 2017-03-28 | Pass | Nails |
| Street Address |
171 EAST LIBERTY ST UNIT-149 |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Salon Tocci | 171 East Liberty St, Unit-116, ON M6K | Pass | 2019-09-24 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| L Studio Salon and Spa | 39 Mowat Ave, ON M6K | Pass | 2019-10-01 |
| Tattoo By Ben Ackerman | 65 Jefferson Ave, Unit-201, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-11-23 |
| Sugar Dolls | 132 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2018-10-17 |
| Axe and Hatchet | 120 Lynn Williams St, Unit-6, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| Nice One Nails | 61 Hanna Ave, Unit-103, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-08-15 |
| The Village Barbershop | 107 Jefferson Ave, Unit-G, ON M6K | Pass | 2019-07-16 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Sparks In Liberty | 100 Western Battery Rd, Unit-1, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-11-16 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| X-Nail and Spa | 111 Jefferson Ave, ON M6K | Pass | 2019-07-12 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| La Belle Nails and Spa | 1609 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-03-17 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Karen Vu Studio | 1239 Queen St W, Unit-202, ON M6K | Pass | 2019-12-19 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Province Apothecary | 1554 Dundas St W, Side Door, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| The Loft Toronto | 1575 Dundas St W, Unit-1, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Poa Studio | 98 Church St, ON M5C | Pass | 2019-12-30 |
| Oreya Studio | 724 Queen St E, A, ON M4M | Pass | 2020-03-05 |
| D's Studio | 4675 Steeles Ave E, Unit-2b21-2b22, ON M1V | Pass | 2019-10-21 |
| Kingston Studio | 1013 Kingston Rd, ON M4E | Pass | 2019-09-19 |
| Hill Studio | 639 Queen St E, Flr-2, ON M4M | Pass | 2019-09-18 |
| Sai Beauty Studio | 2362 Kingston Rd, ON M1N | Pass | 2019-09-27 |
| Vib Studio | 4959 Dundas St W, Toronto, ON M9A | Pass | 2018-09-12 |
| Studio 17 | 17 Yorkville Ave, Unit-250, Toronto, ON M4W | Pass | 2017-09-21 |
| Studio Xo | 2098 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2018-11-29 |
| Look Hair Studio | 1820 Bayview Ave, 2 Nd Floor, ON M4G | Pass | 2019-09-19 |
Do you have more infomration about Cures Studio? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.