Team Hair Salon is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3648171. The business address is 3517 Kennedy Rd, Unit-2, M1V. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3648171 |
| Establishment Name | TEAM HAIR SALON |
| Address | 3517 Kennedy Rd Unit-2 M1V |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-10-09 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4544789 |
| Operating Name | TEAM HAIR SALON |
| Client Name | 1940755 ONTARIO INC |
| Address | 3517 Kennedy Rd #2 Toronto ON M1V 4Y3 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2016-01-07 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-10-09 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-10-11 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-09-27 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
3517 KENNEDY RD UNIT-2 |
| Postal Code | M1V |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Herme's Beauty & Skin Care Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2a30-2a31, ON M1V | Pass | 2019-12-18 |
| Vogue Artis | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a1-1a3, Toronto, ON M1V | Pass | 2018-07-19 |
| I'M Style | 4675 Steeles Ave E, Unit-1e3, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| Jolin Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c3 & 1c6, ON M1V | Pass | 2018-10-11 |
| A's Beauty House | 4675 Steeles Ave E, Unit-2d28, ON M1V | Pass | 2019-06-04 |
| Ying & Dan Nail | 4675 Steeles Ave E, Unit 1b-22, ON M1V | Pass | 2019-08-15 |
| D's Studio | 4675 Steeles Ave E, Unit-2b21-2b22, ON M1V | Pass | 2019-10-21 |
| Xian Ni Beauty Centre | 4675 Steeles Ave E, Unit-2c13, ON M1V | Pass | 2019-08-27 |
| F & F Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1a1-1a3, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| J & J Hair Salon | 4675 Steeles Ave E, Unit-1c10 & 1c11, ON M1V | Pass | 2019-10-16 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Silky Hair Salon | 5661 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-02-13 |
| V1 Hair Salon | 3700 Midland Ave, Unit-105, ON M1V | Pass | 2020-02-19 |
| Ins Nail | 3262 Midland Ave, Unit-E103, ON M1V | Pass | 2019-11-15 |
| Hair Lab | 3880 Midland Ave, Unit-8, ON M1V | Pass | 2019-11-13 |
| Hair Comfort | 5631 Steeles Ave E, Unit-2, ON M1V | Pass | 2020-03-03 |
| J Art Hair Salon | 4779 Steeles Ave E, Unit-B01, ON M1V | Pass | 2019-12-04 |
| Yee Hong Hair Salon | 2311 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V | Pass | 2019-12-12 |
| Sun Dahlia Hair Design | 3838 Midland Ave, Unit-122, ON M1V | Pass | 2019-11-27 |
| Brim Salon | 5005 Steeles Ave E, Unit-209, ON M1V | Pass | 2020-02-27 |
| Modern Cut Unisex Hair Design | 1571 Sandhurst Crcl, Unit-174, ON M1V | Pass | 2020-01-15 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Salon De Hair | 5929 Leslie St, ON M2H | Pass | 2019-07-18 |
| B.C. Hair Salon | 24431/2 Yonge St, ON M4P | Pass | 2019-09-04 |
| Sun Hair Salon | 5418 Yonge St, Unit-18, ON M2N | Pass | 2020-01-15 |
| Luxury Hair Salon West Indian Hair Stylist | 2639 Eglinton Ave E, ON M1K | Pass | 2019-10-21 |
| Jay One Hair Salon | 375 Bamburgh Crcl, C103, ON M1W | Pass | 2019-09-30 |
| J Hair Salon | 3278 Midland Ave, Unit-D113, ON M1V | Pass | 2018-11-27 |
| E Hair Salon | 309 Spadina Ave, Flr-2nd, Toronto, ON M5T | Pass | 2018-11-29 |
| V&K Hair Salon | 3600 Ellesmere Rd, Unit-7, ON M1C | Pass | 2019-09-10 |
| One, Two, Three Hair Salon | 3063 Pharmacy Ave, ON M1W | Pass | 2019-10-02 |
| K. Y. Hair Salon | 3850 Sheppard Ave E, Unit-90, ON M1T | Pass | 2019-03-19 |
Do you have more infomration about Team Hair Salon? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.