The Village Barbershop is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3648386. The business address is 107 Jefferson Ave, Unit-G, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3648386 |
| Establishment Name | THE VILLAGE BARBERSHOP |
| Address | 107 Jefferson Ave Unit-G M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2019-07-16 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4650280 |
| Operating Name | THE VILLAGE BARBERSHOP |
| Client Name | GUTIERREZ, JULIO RAFAEL |
| Address | 107 Jefferson Ave, G Toronto ON M6K 3E4 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2016-08-04 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-07-16 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2019-07-12 | Conditional | Barbering & Hairdressing | Infraction Type: Non-critical items cleaned then disinfected with a LLD between clients. Action: Notice to Comply. |
| 2017-11-23 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2016-07-20 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
107 JEFFERSON AVE UNIT-G |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| De Makeover Place | 33 Lisgar St, ON M6J | Pass | 2019-11-29 |
| X-Nail and Spa | 111 Jefferson Ave, ON M6K | Pass | 2019-07-12 |
| Eye Love Beauty | 988 Queen St W, ON M6J | Pass | 2019-07-17 |
| Salon Tocci | 171 East Liberty St, Unit-116, ON M6K | Pass | 2019-09-24 |
| Nice One Nails | 61 Hanna Ave, Unit-103, Toronto, ON M6K | Pass | 2017-08-15 |
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Sugar Dolls | 132 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2018-10-17 |
| Cures Studio | 171 East Liberty St, Unit-149, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| Axe and Hatchet | 120 Lynn Williams St, Unit-6, ON M6K | Pass | 2019-03-15 |
| B. Suite | 132 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2019-09-13 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Smooth Spa | 110 Atlantic Ave, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Q | 1555 Dundas St W, Unit-B, ON M6K | Pass | 2020-01-23 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Gioia Beauty Bar | 20 Joe Shuster Way, Unit-4, ON M6K | Pass | 2019-11-14 |
| The Nite Owl Barber Shop | 1695 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Lebel & Crowe | 1491 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Luma Hair Design Unisex Salon | 1604 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2019-11-29 |
| Star Hair Stylists | 1399 Queen St W, ON M6K | Pass | 2019-12-02 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Rd Barbershop | 1363 Wilson Ave, Unit-A, ON M3M | Pass | 2019-10-08 |
| Bks Barbershop | 586 Jones Ave, ON M4J | Pass | 2019-09-13 |
| Bijoux Village | 406 Eglinton Ave W, ON M5N | Pass | 2019-06-18 |
| Ralph's Barbershop | 1108 Bay St, ON M5S | Pass | 2020-03-05 |
| The Village Salon | 4924 Dundas St W, ON M9B | Pass | 2019-09-18 |
| Village Beauty Studio | 400 Walmer Rd, Unit-118, ON M5P | Pass | 2018-09-17 |
| Garrison's Barbershop Inc | 254 Niagara St, ON M6J | Pass | 2018-12-04 |
| The Village Ink | 101 Yorkville Ave, Unit-014, ON M5R | Pass | 2019-02-22 |
| Chester Village | 3555 Danforth Ave, Toronto, ON M1L | Pass | 2017-04-21 |
| Js Barbershop | 2028 Eglinton Ave W, ON M6E | Pass | 2019-11-26 |
Do you have more infomration about The Village Barbershop? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.