Sugoi Tattoo is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3763875. The business address is 295 Queen St E, M5A. The service type is Tattooing.
| Establishment ID | 3763875 |
| Establishment Name | SUGOI TATTOO |
| Address | 295 Queen St E M5A |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Tattooing (7024) |
| Inspection Date | 2019-07-03 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4721755 |
| Operating Name | SUGOI TATTOO |
| Client Name | WELLARD, CHRISTOPHER RYAN |
| Address | 295 Queen St E Toronto ON M5A 1S7 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2017-06-12 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2019-07-03 | Pass | Tattooing | |
| 2018-06-14 | Pass | Tattooing | |
| 2017-04-28 | Pass | Tattooing |
| Street Address |
295 QUEEN ST E |
| Postal Code | M5A |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Gta Lash Dolls | 82 Power St, Upper, ON M5A | Pass | 2019-10-01 |
| Top of The World Hair Studio | 354 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Sekt | 80 Sherbourne St, Unit-102, ON M5A | Pass | 2018-04-10 |
| Nails Art Spa | 59 Sherbourne St, Unit-C1, Toronto, ON M5A | Pass | 2017-12-11 |
| Bode Spa | 156 Parliament St, ON M5A | Pass | 2019-08-22 |
| At Barber & Hairstylist Inc. | 224 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-08-22 |
| Gents Barbershop Haircuts & Shaves | 57 Sherbourne St, Toronto, ON M5A | Pass | 2018-07-20 |
| Threeonesix | 316 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-01-09 |
| My Salon On Richmond | 474 Richmond St E, ON M5A | Pass | 2019-04-03 |
| Fademaster J J Inc. | 320 Richmond St E, Unit-104, ON M5A | Pass | 2019-04-03 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Wax Spot Inc | 23 Mill St, ON M5A | Pass | 2019-12-02 |
| Lost Boys Tattoo | 298 Gerrard St E, Flr-2, ON M5A | Pass | 2019-11-26 |
| Haircut Kijo Coiffure | 438 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2020-03-10 |
| Hair Market | 125 Front St E, ON M5A | Pass | 2019-10-09 |
| Edwin At House of Dumont | 200a Carlton St, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Top of The World Hair Studio | 354 Queen St E, ON M5A | Pass | 2019-11-06 |
| Jute Beauty and Salon | 442 Dundas St E, ON M5A | Pass | 2020-03-10 |
| Mane Studio | 468 Gerrard St E, ON M5A | Pass | 2019-10-03 |
| Nora's Salon & Spa | 194a Carlton St, Lower Level, ON M5A | Pass | 2020-02-07 |
| Hair Spa | 440 Parliament St, ON M5A | Pass | 2020-01-31 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Seven Eight Tattoo | 192 Spadina Ave, Unit-510, ON M5T | Pass | 2019-07-16 |
| New Age Tattoo | 191 Highbourne Rd, Unit B, ON M5P | Pass | 2019-06-07 |
| Passage Tattoo | 473 Church St, Ste-2, Toronto, ON M4Y | Pass | 2017-09-13 |
| Flow Tattoo | 685 Queen St W, 3, ON M6J | Pass | 2019-08-28 |
| Hon Tattoo | 609 College St, Toronto, ON M6G | Pass | 2018-04-26 |
| Tattoo Haus | 1081 St Clair Ave W, Unit-B, ON M6E | Pass | 2019-06-26 |
| Archive Tattoo | 1528 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2019-08-29 |
| Tapestry Tattoo | 888 Dupont St, Unit-112, ON M6G | Pass | 2019-07-10 |
| Pine Ink Tattoo | 2367 Yonge St, ON M4P | Pass | 2019-09-04 |
| Ink & Roll Tattoo | 883 St Clair Ave W, ON M6C | Pass | 2019-08-13 |
Do you have more infomration about Sugoi Tattoo? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.