The Nite Owl Barber Shop is licensed by City of Toronto, Public Health, BodySafe Program. The establishment number is #3840202. The business address is 1695 Dundas St W, M6K. The service type is Barbering & Hairdressing.
| Establishment ID | 3840202 |
| Establishment Name | THE NITE OWL BARBER SHOP |
| Address | 1695 Dundas St W M6K |
| Establishment Status | Pass |
| Status Code | PASS |
| Service Type | Barbering & Hairdressing (7016) |
| Inspection Date | 2020-02-26 |
| Inspection Status | Pass |
| Licence Number | B56-4726520 |
| Operating Name | THE NITE OWL BARBER SHOP |
| Client Name | HURSON, BRIAN |
| Address | 1695 Dundas St W Toronto ON M6K 1V2 |
| Category | PERSONAL SERVICES SETTINGS |
| Issued Date | 2017-07-05 |
| Cancel Date | 2018-06-08 |
| Inspection Date | Inspection Status | Service Type | Infraction Details |
|---|---|---|---|
| 2020-02-26 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2018-07-12 | Pass | Barbering & Hairdressing | |
| 2017-07-05 | Pass | Barbering & Hairdressing |
| Street Address |
1695 DUNDAS ST W |
| Postal Code | M6K |
| State | ON |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Hair Transformations By Cole | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Under My Thumb Tattoos | 1162 College St, ON M6H | Pass | 2019-09-10 |
| Lion's Den Barber Shop | 1572 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| The Proudest Pony Hair & Co | 1246 College St, ON M6H | Pass | 2019-11-06 |
| Salon Soap | 1669 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2018-11-21 |
| Gj Passion Hair Salon and Services | 1555b Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2018-11-22 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| The Pantyhose Barber | 1572 Dundas St W, Toronto, ON M6K | Pass | 2016-10-20 |
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| Zita Esthetics (S/F Hair Transformations By Cole) | 1699 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Forever Young (Ltc) | 35 Elm Grove Ave, ON M6K | Pass | 2020-01-22 |
| La Belle Nails and Spa | 1609 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-03-17 |
| Lydia Nails & Spa | 100 Western Battery Rd, 1, ON M6K | Pass | 2020-02-19 |
| Lebel & Crowe | 1491 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Home of The Black Sheep | 1336 Queen St W, Flr-2, ON M6K | Pass | 2020-01-09 |
| Joan's Beauty Salon | 1693 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-26 |
| Grateful Head | 1594 Dundas St W, ON M6K | Pass | 2020-02-04 |
| Province Apothecary | 1554 Dundas St W, Side Door, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Klute Hair | 264 Dunn Ave, Unit-A, ON M6K | Pass | 2019-11-07 |
| Find all businesses in the same postal code | |||
| Business Name | Address | Establishment Status | Inspection Date |
|---|---|---|---|
| The Barber Shop | 45 Four Winds Dr, Unit-C, Toronto, ON M3J | Pass | 2017-05-11 |
| The Nite Owl | 2986 Dundas St W, Back Unit, Toronto, ON M6P | Pass | 2018-06-19 |
| Gus's Barber Shop | 596 Bloor St W, Toronto, ON M6G | Pass | 2018-03-21 |
| Ben's Barber Shop | 385 Keele St, ON M6P | Pass | 2019-12-17 |
| Joe's Barber Shop | 5 Lavington Dr, Toronto, ON M9R | Pass | 2017-02-23 |
| Pat's Barber Shop | 708 Millwood Rd, ON M4G | Pass | 2019-07-30 |
| Cut N Run Barber Shop | 1009 Kingston Rd, ON M4E | Pass | 2019-09-24 |
| Tom's Barber Shop | 823 Runnymede Rd, ON M6N | Pass | 2019-06-11 |
| Jim's Barber Shop | 45201/2 Kingston Rd, ON M1D | Pass | 2020-02-21 |
| Jj Barber Shop | 262 Parliament St, Unit-18, ON M5A | Pass | 2019-08-06 |
Do you have more infomration about The Nite Owl Barber Shop? Please fill in the following form.
This dataset includes 5 thousand airstyling or barbering service establishments and inspections by City of Toronto, Public Health. BodySafe is Toronto Public Health’s safety program that inspects personal service settings (PSS) including hairstyling and barbering, tattooing, micropigmentation, ear and body piercing, injectable personal services, electrolysis, manicure, pedicure, and aesthetic services, under the Municipal Code Chapter 545, Licensing By-Law. Each establishment is registered with establishment number, business name, business location, inspection date, inspection result, infraction details, actions, etc.